Փաստացի դուրս եկած ենք. Ալեն Սիմոնյանը՝ ՀԱՊԿ-ի մասին
Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հնարավորության վերաբերյալ հարցին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների կողմից «հակառուսության» վերաբերյալ տարբեր մեղադրանքներին ի պատասխան նա զարմացած արձագանքեց․
«ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը հակառուսության մասի՞ն է խոսում: Եթե անդամագրվում ես մի կազմակերպության, ենթադրենք` Ժուռնալիստների միությանը, և այդ կազմակերպությունն իր պարտավորությունները չի կատարում, ու ուզում ես դուրս գալ դրանից, ուրեմն դու հակալրագրո՞ղ ես»:
Պատասխանելով հարցին, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ Հայաստանը դուրս չի գալիս կառույցից՝ ԱԺ նախագահն ասաց.
«Փաստացի, դուրս եկած ենք: Ինչ վերաբերում է մնացածին, դա էլ թողեք մեր քաղաքական նպատակահարմարության և մեր բանակցությունների վրա»:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը նոյեմբերի 26-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել էր, որ Հայաստանն այս փուլում չի դիտարկում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից դուրս գալու հարցը։

Мы фактически вышли – спикер НС Армении об ОДКБ
Спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян прокомментировал вопрос о возможном выходе Армении из ОДКБ.
Как сообщает Арменпресс, в ответ на многочисленные обвинения журналистов в «антироссийских настроениях» он с удивлением заявил:
«Разве выход из ОДКБ говорит об антироссийских настроениях? Если вы вступаете в организацию, например, в Союз журналистов, и эта организация не выполняет свои обязательства, а вы хотите из неё выйти, то вы выступаете против журналистики?»
Отвечая на вопрос, почему Армения в таком случае не выходит из этой структуры, спикер НС заявил:
«Мы фактически вышли. А остальное оставьте на усмотрение нашей политической целесообразности и наших переговоров».
26 ноября заместитель министра иностранных дел Мнацакан Сафарян заявил журналистам, что на данном этапе Армения не рассматривает возможность выхода из Организации Договора о коллективной безопасности.