Սի Ծինփինը հայտարարել է պաղեստինցի ժողովրդին աջակցության մասին
Չինաստանի իշխանությունները վճռականորեն աջակցում են պաղեստինցի ժողովրդին և ակտիվորեն կօժանդակեն պաղեստինյան հարցի արդարացի լուծմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը ամեն տարի նոյեմբերի 29-ին նշվող Պաղեստինցի ժողովրդի հետ համերաշխության միջազգային օրվա առթիվ ՄԱԿ-ում կայացած նիստի մասնակիցներին իր ուղերձում։
«Որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամ՝ Չինաստանը վճռականորեն աջակցում է պաղեստինցի ժողովրդի արդար գործին՝ իր օրինական ազգային իրավունքների վերականգնման հարցում։ Չինաստանն այսուհետ էլ կփոխգործակցի միջազգային հանրության հետ, կգործադրի անդուլ ջանքեր պաղեստինյան խնդրի համապարփակ, արդարացի և հաստատուն կարգավորմանը շուտափույթ հասնելու համար», - ուղերձից հատված է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Ինչպես ընդգծել է Սի Ծինփինը, Պաղեստինի հարցը «ստուգում է գլոբալ կառավարման համակարգի արդյունավետությունը»։ Նրա խոսքով՝ չինական կողմը միջազգային հանրությանը կոչ է անում ուշադրություն դարձնել պաղեստինյան հիմնախնդրի արմատական ​​պատճառներին, «ցուցաբերել պատասխանատվություն» և ձեռնարկել պատշաճ միջոցներ պատմական անարդարությունը շտկելու համար։
Չինաստանի նախագահն ուշադրություն է հրավիրել  պաղեստինյան հարցի կարևորագույն նշանակության վրա, որն զգալի չափով ազդում է տարածաշրջանի կայունության և Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունների կարգավորման վրա: Ինչպես ընդգծել է Չինաստանի ղեկավարը, ստեղծված իրավիճակում միջազգային հանրությունը պետք է էլ ավելի ամրապնդի փոխհամաձայնությունը, ավելի ակտիվ միջոցներ ձեռնարկի Գազայի հատվածում համապարփակ հրադադարի հասնելու ուղղությամբ, կանխի ռազմական գործողությունների վերսկսումը։
«Գազայի հետպատերազմյան կառավարումը և վերականգնումը պետք է իրականացվեն «պաղեստինցիներն են կառավարում Պաղեստինը» սկզբունքին համապատասխան՝ հարգելով  պաղեստինցի ժողովրդի կամքը, հաշվի առնելով տարածաշրջանի երկրների ռացիոնալ անհանգստությունը։ Անհրաժեշտ է հնարավորինս շուտ բարելավել Գազայում հումանիտար իրավիճակը և մեղմել պաղեստինյան ժողովրդի տառապանքները», - հավելել է Սի Ծինփինը։

Си Цзиньпин заявил о поддержке палестинского народа
Власти Китая решительно поддерживают палестинский народ и будут с активностью содействовать справедливому решению палестинского вопроса. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил председатель КНР Си Цзиньпин в своем послании участникам сессии ООН по случаю Международного дня солидарности с палестинским народом, который ежегодно отмечается 29 ноября.
“Как постоянный член Совета Безопасности ООН, Китай решительно поддерживает справедливое дело палестинского народа в восстановлении его законных национальных прав. Китай будет и впредь взаимодействовать с международным сообществом, прилагать неустанные усилия для скорейшего достижения всеобъемлющего, справедливого и прочного урегулирования палестинской проблемы”, — ТАСС приводит отрывок из послания.
Как подчеркнул Си Цзиньпин, палестинский вопрос “проверяет на эффективность систему глобального управления”. По его словам, китайская сторона призывает международное сообщество обратить внимание на коренные причины палестинского вопроса, “продемонстрироваь ответственность” и принять соответствующие меры для исправления исторической несправедливости.
Председатель КНР обратил внимание на важнейшее значение палестинского вопроса, который существенно влияет на региональную стабильность и урегулирование конфликтов на Ближнем Востоке. Как подчеркнул китайский лидер, в сложившейся ситуации международному сообществу следует и далее укреплять консенсус, принимать более активные меры для достижения всеобъемлющего прекращения огня в секторе Газа и недопущения возобновления боевых действий.
“Послевоенное управление и восстановление Газы должны осуществляться в соответствии с принципом “палестинцы управляют Палестиной”, с уважением к воле палестинского народа, с учетом рациональной обеспокоенности стран региона. Необходимо как можно скорее улучшить гуманитарную ситуацию в Газе, облегчить страдания палестинского народа”, — добавил Си Цзиньпин.