Մակրոնը հայտարարել է, որ Ուկրաինայում խաղաղությանն ուղղված Թրամփի ծրագիրը բարելավման կարիք ունի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղության ծրագիրը ճիշտ ուղղությամբ է գնում, սակայն կան հարցեր, որոնք պետք է բարելավվեն, որպեսզի այն ընդունելի լինի Ուկրաինայի և Եվրոպայի համար, RTL ռադիոկայանին ասել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Reuters գործակալությունից։
«Այս նախաձեռնությունը գնում է ճիշտ ուղղությամբ՝ խաղաղության։ Այնուամենայնիվ, այդ ծրագրում կան ասպեկտներ, որոնք արժանի են քննարկման, բանակցման, բարելավման։ Մենք ցանկանում ենք խաղաղություն, բայց չենք ցանկանում այնպիսի խաղաղություն, որը կլինի կապիտուլյացիա», - ասել է Մակրոնը։
Նա հավելել է, որ միայն ուկրաինացիները կարող են որոշել, թե ինչ տարածքային զիջումների են պատրաստ գնալ։
«Սեղանին դրված առաջարկները մեզ պատկերացում են տալիս այն մասին, թե ինչն է ընդունելի ռուսների համար։ Արդյո՞ք դա նշանակում է, որ դա պետք է ընդունվի ուկրաինացիների և եվրոպացիների կողմից։ Պատասխանն է՝ ոչ», - նշել է Մակրոնը։
Ֆրանսիայի նախագահը հավելել է, որ Ռուսաստանի հետ խաղաղության դեպքում Ուկրաինայի պաշտպանության առաջին գիծը կլինի սեփական բանակի վերականգնումը, և դրա թվաքանակի հետ կապված սահմանափակումներ չեն կարող լինել։ Նա նաև նշել է, որ սառեցված ռուսական ակտիվները գտնվում են Եվրոպայում, և միայն Եվրոպան կարող է որոշել՝ ինչ անել դրանց հետ։
28 կետից բաղկացած ամերիկյան առաջարկով նախատեսվում է, որ Ուկրաինան պետք է հետ քաշի զորքերը Դոնեցկի արևելյան հատվածներից, որոնք այժմ գտնվում են Կիևի վերահսկողության տակ, միջազգային հանրությունը պետք է ճանաչի Դոնեցկի, Լուգանսկի և Ղրիմի նկատմամբ Ռուսաստանի դե ֆակտո վերահսկողությունը: Ուկրաինան պետք է նաև նվազեցնի իր զինված ուժերի թվաքանակը՝ ներկայիս 880 հազարից հասցնելով 600 հազարի: Կիևը նաև պետք է հրաժարվի ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունից՝ փոխարենը ստանալով անվտանգության հուսալի երաշխիքներ: Ռուսաստանն էլ պարտավորվում է չներխուժել հարևան երկրներ: Բացի այդ, Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցները կչեղարկվեն, և երկիրը նորից կինտեգրվի համաշխարհային տնտեսության մեջ:

Макрон заявил, что план Трампа по урегулированию украинского конфликта нуждается в доработке
Мирный план президента США Дональда Трампа – это шаг в правильном направлении, но есть моменты, которые необходимо улучшить, чтобы он был приемлемым для Украины и Европы, заявил президент Франции Эммануэль Макрон в интервью радиостанции RTL. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters.
“План, который был предложен США, является шагом в правильном направлении, к миру. Вместе с тем в нем есть элементы, которые необходимо обсудить и улучшить. Мы хотим мира, но не хотим мира, который является капитуляцией”, — сказал Макрон.
Он добавил, что только украинцы могут решить, на какие территориальные уступки они готовы пойти.
“Предложения, представленные на столе переговоров, дают нам представление о том, что приемлемо для России. Означает ли это, что они должны быть приняты украинцами и европейцами? Ответ — нет”, — отметил Макрон.
Президент Франции добавил, что в случае мира с Россией приоритетом обороны Украины станет восстановление собственной армии, и никаких ограничений на её численность быть не может. Он также отметил, что замороженные российские активы находятся в Европе, и только Европа может решить, что с ними делать.
Предложение США из 28 пунктов предусматривает вывод войск Украины из восточных районов Донецка, которые сейчас находятся под контролем Киева. Международное сообщество должно признать фактический контроль России над Донецком, Луганском и Крымом. Украина также должна сократить численность своих вооружённых сил с нынешних 880 000 до 600 000 человек. Киев должен отказаться от членства в НАТО, получив взамен надёжные гарантии безопасности. Россия обязуется не вторгаться в соседние страны. Кроме того, санкции против России будут сняты, и страна реинтегрируется в мировую экономику.