Գազայի մարդասիրական հիմնադրամը դադարեցնում է իր գործունեությունն անկլավում
Գազայի մարդասիրական հիմնադրամը (GHF), որն աջակցություն է ստանում ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կառավարություններից, դադարեցնում է իր գործունեությունն անկալվում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է հիմնադրամի մամուլի ծառայությունը X հարթակում գրառման մեջ։
«Մենք հաջողությամբ ավարտեցինք մեր պատմական օգնության առաքելությունը Գազայում՝ ուղղակիորեն Գազայի խաղաղ բնակիչներին մատակարարելով 187 միլիոն բաժին անվճար սնունդ։ Մենք հպարտ ենք, որ կրիտիկական պահին միակ օգնության առաքելությունն էինք, որը հուսալիորեն և անվտանգ կերպով անվճար սնունդ էր մատակարարում անմիջապես Գազայի պաղեստինցի ժողովրդին՝ լայնածավալ և առանց շեղումների», - նշել է հիմնադրամի տնօրեն Ջոն Աքրին։
Նա հավելել է, որ ավարտելով արտակարգ գործողությունները՝ թողնում են ապացուցված մոդել այն մասին, թե ինչպես կարող են հարմարվողականությունը, տեղում համագործակցությունը և հաշվետվողականությունը վերաիմաստավորել, թե ինչպիսին է արդյունավետ մարդասիրական օգնությունը հակամարտության գոտիներում։
Մարտից մինչև հուլիսի վերջ Իսրայելի իշխանությունները խոչընդոտել են միջազգային մարդասիրական օգնության հասանելիությունը Գազայի հատված՝ փակելով բոլոր անցակետերը: Բնակիչների շրջանում սննդի բաշխումն իրականացվել է Գազայի մարդասիրական հիմնադրամի համակարգի միջոցով: ՄԱԿ-ը հայտնել է, որ Գազայի հատվածում հիմնադրամի գործունեության սկսվելուց ի վեր մոտ 2000 պաղեստինցի է զոհվել` փորձելով մարդասիրական օգնություն ստանալ:
Պաղեստինցիներն օգնության բաշխման կետերն անվանում էին մահվան թակարդներ։ Նրանք օգնություն ստանալու համար ստիպված էին տասնյակ կիլոմետրեր քայլել՝ ենթարկվելով իսրայելական ռմբակոծությունների։

Фонд гуманитарной помощи Газе прекращает свою деятельность в анклаве
Фонд гуманитарной помощи Газе (GHF), получающий поддержку от правительств США и Израиля, временно приостанавливает свою деятельность. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила пресс-служба фонда в публикации на платформе X.
“Мы успешно завершили нашу историческую миссию по оказанию помощи в Газе, доставив 187 миллионов порций бесплатной еды напрямую гражданскому населению Газы. Мы гордимся тем, что были единственной миссией по оказанию помощи в критический момент, которая надежно и безопасно доставляла бесплатную еду непосредственно палестинскому населению Газы в больших масштабах и без отвлекающих факторов”, — заявил директор фонда Джон Акри.
Он добавил, что, завершив чрезвычайные операции, они оставляют после себя проверенную модель того, как адаптация, местное сотрудничество и подотчетность могут переосмыслить концепцию эффективной гуманитарной помощи в зонах конфликта.
С марта по конец июля израильские власти препятствовали доступу международной гуманитарной помощи в сектор Газа, закрыв все контрольно-пропускные пункты. Раздача продовольствия жителям осуществлялась через систему Фонда гуманитарной помощи Газе. ООН сообщила, что с начала деятельности фонда в секторе Газа около 2000 палестинцев погибли, пытаясь получить гуманитарную помощь.
Хотя, палестинцы называли пункты раздачи помощи смертельными ловушками. Им приходилось идти десятки километров под израильскими обстрелами, чтобы получить эту помощь.