Վահագն Խաչատուրյանն ու Շալվա Պապուաշվիլին քննարկել են քաղաքական, տնտեսական և մշակութային հարցեր
Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի և Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Շալվա Պապուաշվիլիի հանդիպումը շարունակվել է կառուցողական և գործընկերային մթնոլորտում։
Ինչպես «Արմենպրես»–ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում համագործակցության օրակարգային հարցեր։
Ընդգծվել է միջխորհրդարանական կապերի դերը երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացման առումով, ինչպես նաև կարևորվել է համատեղ նախաձեռնությունների իրագործումը, որոնք կնպաստեն տարածաշրջանում կայունության, զարգացման և փոխադարձ վստահության ամրապնդմանը։
Անդրադառնալով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը՝ նախագահ Խաչատուրյանն ընդգծել է ծրագրի ռազմավարական նշանակությունը տարածաշրջանի երկարաժամկետ խաղաղության և տնտեսական ինտեգրման տեսանկյունից։
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ այս նախաձեռնության հաջող իրագործումը կարող է նոր հնարավորություններ ստեղծել ինչպես Հայաստանի և Վրաստանի, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանի կայուն տնտեսական աճի համար։
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային զարգացման տնտեսական ներուժի բացահայտման և էներգետիկ համագործակցության խորացման հարցերը։ Այս համատեքստում շեշտվել է միջազգային հարթակներում և բազմակողմ ձևաչափերում համատեղ աշխատանքի կարևորությունը՝ ուղղված էներգետիկ նախագծերի արդյունավետ իրականացմանը, հաղորդակցային ենթակառուցվածքների զարգացմանը և փոխշահավետ տնտեսական կապերի ընդլայնմանը։
Կողմերը վերահաստատել են փոխադարձ պատրաստակամությունը շարունակելու սերտ համագործակցությունը բոլոր այն ուղղություններով, որոնք միտված են երկու բարեկամ երկրների հարաբերությունների ամրապնդմանը և տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության ու զարգացման օրակարգի առաջմղմանը։

President of Armenia Vahagn Khachaturyan and Speaker of the Parliament of Georgia Shalva Papuashvili discussed agenda items related to cooperation in the political, economic, cultural, and other areas of mutual interest during their meeting in Tbilisi.
The President’s Office said the meeting proceeded in a constructive and partnership-based atmosphere.
The role of interparliamentary ties in further deepening bilateral relations was underscored, and the implementation of joint initiatives aimed at promoting stability, development, and mutual trust in the region was highlighted, according to the press release issued by the President’s Office.
Referring to the Crossroads of Peace initiative, President Khachaturyan emphasized the project’s strategic significance for long-term peace and economic integration in the region.
The parties agreed that the successful implementation of this initiative could create new opportunities for sustainable economic growth not only for Armenia and Georgia but for the entire region.
They also discussed issues related to unlocking the economic potential of regional development and deepening energy cooperation. In this context, the importance of joint engagement in international platforms and multilateral formats was emphasized with a view to ensuring the effective implementation of energy projects, developing connectivity infrastructure, and expanding mutually beneficial economic ties.
The parties reaffirmed their mutual readiness to continue close cooperation in all areas aimed at strengthening relations between the two friendly countries and advancing the agenda of peace, security, and development in the region.