Լավրովը և Արաղչին քննարկել են տարածաշրջանային հրատապ հարցեր
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն իրանական կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Արտաքին գործերի նախարարները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հրատապ հարցերի շուրջ՝ կենտրոնանալով աֆղանապակիստանյան լարվածության կարգավորմանը քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով նպաստելու վրա։ Քննարկելով պաղեստինաիսրայելական խաղաղության գործընթացը՝ նախարարները շեշտել են համընդհանուր ճանաչված միջազգային իրավական հիմքի վրա կայուն խաղաղության հասնելու կարևորությունը և Պաղեստինի Պետության ստեղծման վերաբերյալ առկա որոշումները ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ընթացիկ աշխատանքներում լիովին ինտեգրելու անհրաժեշտությունը։
Ըստ հայտարարության՝ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության կառավարիչների խորհրդի նիստի նախաշեմին Իրանի միջուկային ծրագրի թեմայով օգտակար քննարկումներ են կայացել։
Լավրովը և Արաղչին գոհունակություն են հայտնել տարբեր մակարդակներում երկկողմ շփումների աճող տեմպի կապակցությամբ, որոնք նպաստում են ռուս-իրանական համապարփակ ռազմավարական գործընկերության հետագա ընդլայնմանը։

Лавров и Арагчи обсудили актуальные региональные проблемы
Министр иностранных дел России Сергей Лавров провел телефонный разговор с главой МИД Ирана Аббасом Арагчи по инициативе иранской стороны. Как передает Арменпресс, об этом сообщил МИД России.
Главы МИД обменялись мнениями по актуальным региональным проблемам, уделив особое внимание содействию урегулирования афгано-пакистанской напряжённости политико-дипломатическими средствами. Обсуждая палестино-израильский мирный процесс, министры подчеркнули важность достижения устойчивого мира на общепризнанной международно-правовой основе и необходимость полной интеграции имеющихся решений о создании Государства Палестина в текущую работу Совета Безопасности ООН.
В заявлении отмечается, что накануне заседания Совета управляющих Международного агентства по атомной энергии состоялись полезные обсуждения по теме иранской ядерной программы.
Лавров и Арагчи выразили удовлетворение нарастающей динамикой двусторонних контактов на различных уровнях, которые способствуют дальнейшему расширению российско-иранского всеобъемлющего стратегического партнёрства.