Հայաստանի ազգային արխիվի մի շարք տարածքային ներկայացուցչությունների գործունեությունը կդադարեցվի․ նախագիծ
Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը շրջանառության մեջ է դրել կառավարության որոշման նախագիծ, որով առաջարկվում է օպտիմալացման նպատակով դադարեցնել Հայաստանի ազգային արխիվի մի շարք տարածքային ներկայացուցչությունների գործունեությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախագիծը ներկայացված է e-draft.am հարթակում։
Արդարադատության նախարարության ներկայացրած նախագծում, որպես հիմնավորում, նշվում է, որ նվազել են արխիվ համալրվող գործերը, արխիվ անձամբ դիմող քաղաքացիների թիվը, իսկ տարածքային ստորաբաժանումների մեծ մասն ունի շենքային անբարենպաստ պայմաններ։
Առաջացած խնդրին լուծում տալու նպատակով առաջարկվում է իրականացնել Տարածքային ստորաբաժանումների օպտիմալացումներ՝ հետևյալ սկզբունքով և հիմնավորումներով․
1․ Ապարանի և Թալինի ներկայացուցչությունները միացնել Արագածոտնի մասնաճյուղին՝  փաստաթղթերը տեղափոխելով Աշտարակ՝ այն հիմնավորմամբ, որ Ապարանի ստորաբաժանումում վերջին տարիներին փաստաթղթերի համալրում գրեթե տեղի չի ունեցել, իսկ Թալին համայնքում, կապված համայնքների խոշորացման հետ, արդեն իրականացվել է մեծ թվով համալրում և առաջիկայում չեն կանխատեսվում համալրման մեծ աշխատանքներ, սրան զուգահեռ՝ կամբողջանա Աշտարակի ստորաբաժանման ծանրաբեռնվածության ցուցանիշը։
2․ Մասիսի ներկայացուցչությունը միացնել Արարատի մասնաճյուղին՝  փաստաթղթերը տեղափոխելով Արտաշատ՝ այն հիմնավորմամբ, որ Մասիսում ևս չեն կանխատեսվում փաստաթղթերի համալրման մեծ ծավալներ, առկա փաստաթղթերի պահպանության համար ներկայիս շենքային պայմանները բավարար չեն, իսկ Արտաշատի մասնաճյուղը ապահովված է ընդարձակ  շենքային պայմաններով:
3․ Սևանի ներկայացուցչությունը միացնել Կոտայքի մասնաճյուղին՝  փաստաթղթերը տեղափոխելով Հրազդան՝ այն հիմնավորմամբ, որ  Սևանի ստորաբաժանմանը հատկացված շենքային պայմանները ծավալային առումով բավարար չեն առկա փաստաթղթերի պահպանությունն իրականացնելու համար։ Սևան քաղաքին տարածքի առումով ամենամոտը Հրազդան քաղաքն է, որի ստորաբաժանումն էլ գտնվում է շենքային խիստ բարենպաստ պայմաններում:
4․ Ճամբարակի ներկայացուցչությունը միացնել Վարդենիսի ներկայացուցչությանը՝  փաստաթղթերը տեղափոխելով Վարդենիս՝ այն հիմնավորմամբ, որ Ճամբարակի ստորաբաժանումն այս պահին ցածր ծանրաբեռնվածության հետևանքով ունի միայն մեկ հաստիքային միավոր, ինչը խիստ դժվարացնում է ներկայացուցչության բնականոն գործունեության կազմակերպումը, սրան զուգահեռ՝ կամբողջանա Վարդենիսի ստորաբաժանման ծանրաբեռնվածության ցուցանիշը:
5․ Ստեփանավանի և Դիլիջանի ներկայացուցչությունները միացնել Լոռու և Տավուշի միասնական մասնաճյուղին՝  փաստաթղթերը տեղափոխելով Վանաձոր՝ այն հիմնավորմամբ, որ  Ստեփանավանի ստորաբաժանումում վերջին տարիներին փաստաթղթերի համալրում ընդհանրապես տեղի չի ունեցել, շենքային պայմանները խիստ անբարենպաստ են, փաստաթղթերի պահպանությունը վտանգի տակ է։ Կապված նախորդ տարիներին Ազգային արխիվի Տավուշի մասնաճյուղի լուծարման և փաստաթղթերի՝ Վանաձոր տեղափոխման հետ՝ Դիլիջանին վերաբերող մի շարք փաստաթղթեր տեղափոխվել են Վանաձոր, այդ պատճառով նպատակահարմար է Դիլիջանում առկա արխիվային փաստաթղթերը ևս տեղափոխել Վանաձոր՝ հաշվի առնելով հատկապես, որ Վանաձորի ստորաբաժանումն ապահովված է շենքային բարենպաստ պայմաններով:
6․ Եղվարդի ներկայացուցչությունը միացնել Չարենցավանի ներկայացուցչությանը՝  փաստաթղթերը տեղափոխելով Չարենցավան՝ այն հիմնավորմամբ, որ այս երկու տարածքային ստորաբաժանումները գրեթե ունեն ծանրաբեռնվածության նույն մակարդակը և նույն հաստիքային կազմը, սակայն էապես տարբերվում են շենքային պայմանները, և Չարենցավանի ստորաբաժանումն ապահովված է շենքային բարվոք պայմաններով, իսկ տարածքը թերբեռնված է։
7․ Արթիկի ներկայացուցչությունը միացնել Մարալիկի ներկայացուցչությանը՝  փաստաթղթերը տեղափոխելով Մարալիկ՝ այն հիմնավորմամբ, որ Արթիկում գտնվող ստորաբաժանման շենքային պայմանները, ի տարբերություն Մարալիկի, խիստ անբավարար են, առկա տարածքն արդեն չի բավարարում փաստաթղթերի պատշաճ պահպանությունն իրականացնելու համար։
8․ Սիսիանի ներկայացուցչությունը միացնել Վայոց ձորի մասնաճյուղին՝  փաստաթղթերը տեղափոխելով Եղեգնաձոր՝ այն հիմնավորմամբ, որ Սիսիանի ստորաբաժանումում ևս վերջին տարիներին փաստաթղթերի համալրում տեղի չի ունենում, ստորաբաժանումում առկա է հաստիքային մեկ միավոր, տարածքային առումով այն մոտ է գտնվում Եղեգնաձորին, որն ունի շենքային բարվոք պայմաններ, սրան զուգահեռ՝ կամբողջանա նաև Եղեգնաձորի ստորաբաժանման ծանրաբեռնվածության ցուցանիշը:
9․ Գորիսի ներկայացուցչությունը միացնել Սյունիքի մասնաճյուղին՝ փաստաթղթերը տեղափոխելով Կապան՝ այն հիմնավորմամբ, որ Գորիսի ներկայացուցչությունն ունի շենքային պայմանների ապահովման խնդիր, առկա տարածքը արդեն չի բավարարում փաստաթղթերի պահպանությունն իրականացնելուն, իսկ Կապանի ստորաբաժանումն ունի շենքային բարվոք պայմաններ, շենքն էլ գտնվում է թերծանրաբեռնված վիճակում։
Օպտիմալացման աշխատանքների արդյունքում Ազգային արխիվի բոլոր գործող տարածքային ստորաբաժանումները վերակազմակերպել որպես մասնաճյուղեր՝ անվանելով ըստ գտնվելու համայնքի։
Նախագծի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է դադարեցնել այն ստորաբաժանումների գործունեությունները, որոնք գործում են միջինացված չափորոշիչներից ցածր արդյունքով։ Կատարված ֆինանսական խնայողությունները (աշխատավարձ և 11 շենքերի պահպանության ծախսեր)՝ տարեկան շուրջ 25 միլիոն դրամ, ուղղել Ազգային արխիվի աշխատակիցների աշխատավարձի բարձրացմանը և տեխնիկական վերազինմանը:

Деятельность ряда территориальных представительств Национального архива Армении будет прекращена: проект
Министерство юстиции Армении распространило проект решения правительства, которым предлагается прекратить деятельность ряда территориальных представительств Национального архива Армении — в целях оптимизации.
Как передает Арменпресс, проект представлен на платформе e-draft.am.
В проекте, представленном Министерством юстиции, в качестве обоснования указывается, что сократилось количество дел, поступающих в архив, сократилось число граждан, обращающихся в архив лично, а большинство территориальных подразделений имеют неблагоприятные условия размещения.
Для решения возникшей проблемы предлагается провести оптимизацию территориальных подразделений, исходя из следующих принципов и обоснований:
1. Объединить Апаранское и Талинское представительства в Арагацотнский филиал, передав документы в Аштарак, поскольку в Апаранском подразделении в последние годы фонд документов практически не пополнялся, а в Талине, в связи с укрупнением общин, уже проведено большое количество пополнений и в ближайшее время крупных работ по их пополнению не предвидится. Параллельно с этим снизится показатель загруженности Аштаракского подразделения.
2. Объединить Масисское представительство с Араратским филиалом, передав документы в Арташат, мотивируя это тем, что в Масисе также не предвидится больших объемов пополнения документов, а имеющиеся условия в здании недостаточны для хранения имеющихся документов, а Арташатскому филиалу предоставляются просторные условия в здании.
3. Объединить Севанское представительство с Котайкским филиалом, передав документы в Раздан, поскольку выделенные Севанскому подразделению помещения недостаточны по объёму для хранения имеющихся документов. Ближайшим к Севану по площади населённым пунктом является Раздан, подразделение которого также находится в весьма благоприятных для застройки условиях.
4. Объединить Чамбаракское представительство с Варденисским представительством, передав документы в Варденис, поскольку в настоящее время в Чамбаракском подразделении из-за низкой загруженности имеется только одна штатная единица, что крайне затрудняет организацию нормальной деятельности представительства, при этом будет разрешен показатель загруженности Варденисского подразделения.
5. Объединить Степанаванское и Дилижанское представительства в единый Лорийский и Тавушский филиалы, передав документы в Ванадзор, мотивируя это тем, что в Степанаванском подразделении в последние годы вообще не пополнялся фонд документов, условия строительства крайне неблагоприятные, а сохранность документов находится под угрозой. В связи с ликвидацией Тавушского филиала Национального архива в предыдущие годы и передачей документов в Ванадзор, ряд документов, относящихся к Дилижану, был передан в Ванадзор, поэтому целесообразно также передать имеющиеся в Дилижане архивные документы в Ванадзор, особенно учитывая, что Ванадзорскому подразделению обеспечены благоприятные условия строительства.
6. Объединить Егвардское представительство с Чаренцаванским представительством, передав документы в Чаренцаван, поскольку в этих двух территориальных подразделениях практически одинаковый уровень нагрузки и одинаковый штатный состав, но условия строительства существенно различаются, а Чаренцаванское подразделение обеспечено хорошими строительными условиями, а площадь не укомплектована кадрами.
7. Объединить представительство Артика с представительством Маралика, переместив документы в Маралик, поскольку условия застройки подразделения в Артике, в отличие от Маралика, крайне неудовлетворительны, а имеющаяся площадь уже недостаточна для надлежащего хранения документов.
8. Объединить Сисианское представительство с Вайоцдзорским филиалом, передав документы в Ехегнадзор, по причине того, что Сисианское подразделение в последние годы не пополнялось документами, подразделение имеет одну штатную единицу, территориально находится близко к Ехегнадзору, где имеются хорошие строительные условия, параллельно с этим снизится и показатель загруженности Ехегнадзорского подразделения.
9. Объединить Горисское представительство с Сюникским филиалом, передав документы в Капан, мотивируя это тем, что в Горисском представительстве имеются проблемы с обеспечением строительных условий, имеющейся площади уже недостаточно для хранения документов, а в Капанском подразделении строительные условия хорошие, а здание загружено не в полной мере.
В результате оптимизационной работы все существующие территориальные подразделения Национального архива реорганизовать в филиалы с присвоением им наименований по месту нахождения.
В результате принятия проекта ожидается прекращение деятельности подразделений, результаты работы которых ниже среднего уровня. Экономия средств, около 25 миллионов драмов в год (заработная плата и расходы на содержание 11 зданий), будет направлена на повышение заработной платы сотрудников Национального архива и техническое переоснащение.