Թրամփը ստորագրել է ռեկորդային շաթդաունի ավարտի մասին օրինագիծը
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը շաթդաունի 43-րդ օրը ստորագրել է օրինագիծը, որը նախատեսում է դաշնային կառավարության ֆինանսավորումը շարունակել մինչև 2026 թվականի հունվարի 30-ը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, փաստաթղթի ստորագրմամբ վերջ է դրվել պատմության մեջ ԱՄՆ կառավարության ամենաերկար շաթդաունին։
«Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ նման բան երբևէ նորից պատահի։ Սա երկիրը կառավարելու ճիշտ ձև չէ»,- Reuters-ի փոխանցմամբ, ասել է Թրամփը Սպիտակ տանը փաստաթղթի ստորագրման ժամանակ։ Նա հայտնել է, որ օրինագծի ստորագրումով ԱՄՆ կառավարությունը կվերադառնա բնականոն գործունեությանը։
Թրամփը կրկին մեղադրել է Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչներին կառավարության աշխատանքը շաբաթներ շարունակ խաթարելու մեջ։

Трамп подписал законопроект о завершении рекордного по продолжительности шатдауна
На 43-й день приостановки работы правительства президент США Дональд Трамп подписал законопроект, который позволит сохранить финансирование федерального правительства до 30 января 2026 года. Как сообщает “Арменпресс”, подписание документа положило конец самому длительному в истории США шатдауну.
“Мы не можем допустить повторения такой ситуации. Так управлять страной неправильно”, — заявил Трамп на церемонии подписания в Белом доме. Как сообщает Reuters, он добавил, что, подписав законопроект, правительство США вернётся к нормальной работе.