Օգոստոսի 8-ից հետո սահմանազատման գործընթացը շարունակելու երկկողմ խթան կա. ՀՀ փոխվարչապետ
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ձեռք բերված համաձայնությունը հանգեցրել է նրան, որ սահմանազատման գործընթացը շարունակելու երկկողմ խթան կա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին այս մասին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցին, թե արդյոք օգոստոսի 8-ի համաձայնագրի դրույթներն ու սահմանազատման գործընթացը փոխկապակցված են:
«Գլոբալ իմաստով, ինչ խոսք: Օգոստոսի 8-ի իրադարձությունը միանգամից հանգեցրեց նրան, որ երկկողմ ստիմուլ կա՝ սահմանազատման գործընթացը շարունակելու: Եվ դա, ըստ էության, քննարկվում է: Բացի այդ՝ ավելի կոնկրետացան խոսակցություններն այն մասին, թե ենթակառուցվածքներն ինչ դիրք կունենան, և դիրքերից կախված՝ որ հատվածները մենք պետք է սահմանազատենք, որ նույնիսկ նախագծային աշխատանքները սկսելու համար աշխատանքի բազա ունենանք: Երկուսն էլ սահմանազատում է: Բայց հնարավոր է, որ արտահերթ սահմանազատվելիք հատվածներ ունենանք, որ TRIPP-ի ենթակառուցվածքային զարգացմանը նպաստենք»,-ասաց Գրիգորյանը:
Նա վստահ է, որ անկախ դրանից՝ երկու երկրների սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովները կշարունակեն գործընթացը:
Գրիգորյանը հայտնեց, որ կոնտակտներ կան Ադրբեջանի իր գործընկերոջ հետ: Նա հիշեցրեց սեպտեմբերին կայացած փոխայցելությունների մասին, որոնք կապված էին TRIPP-ի հետ կապված սահմանազատման հնարավոր գործընթացի հետ: Բայց նաև առանձին աշխատանքային կոնտակտներ կան, որոնք վերաբերում են սահմանազատման գործընթացի շարունակությանը: Գրիգորյանի գնահատմամբ՝ այդ կոնտակտները կառուցողական են:

The agreement reached between Armenia and Azerbaijan in Washington on August 8 has prompted a bilateral incentive to continue the delimitation process, Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said during a Cabinet-Parliament Q&A session on Wednesday.
He made the remarks in response to a question from lawmaker Sergey Bagratyan about whether the provisions of the August 8 agreement and the demarcation process are interconnected.
“In a broad sense, yes. The events of August 8 immediately created a bilateral incentive to continue the delimitation  process, and this issue is currently under discussion. In addition, the talks have become more specific regarding the positioning of infrastructure and determining which sectors should be delimited first so that we have a working basis to start design work. Both processes concern delimitation. However, it is possible that certain sectors will be delimited in an  extraordinary manner to support the infrastructural development of TRIPP,” Grigoryan said.
He expressed confidence that the border delimitation commissions of the two countries will continue their work, noting that there are ongoing contacts with his Azerbaijani counterpart.
Grigoryan also recalled mutual visits held in September related to the possible border delimitation process concerning TRIPP. He added that there are also separate working contacts regarding the continuation of the delimitation process, describing these discussions as "constructive."