44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի զեկույցին հասանելիություն կտրվի որոշ կառույցների
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծած ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովի պատրաստած զեկույցին հասանելիություն կտրվի որոշ կառույցների:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին խորհրդարանի նիստում հայտարարեց քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը:
«Մենք հիմա Ազգային ժողովի աշխատակազմի հետ պայմանավորվել ենք, որ 16 հազար էջից բաղկացած նյութերը պետք է տեղափոխվեն 1-ին բաժին, որից հետո պետք է որոշում կայացվի այդ նյութերին հասանելիություն տալ պետական կառույցներին, որոնք դրանք ուսումնասիրելու և որոշումներ կայացնելու հնարավորություն կունենան՝ Գլխավոր դատախազություն, Ազգային անվտանգության ծառայություն, Պաշտպանության նախարարություն»,- ասաց Քոչարյանը:
Անդրանիկ Քոչարյանն ընդգծեց, որ հույժ գաղտնի զեկույցը շատ կարևոր է դասեր քաղելու և եզրակացություններ անելու համար:
Քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվել էր 2022 թվականի փետրվարին «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների նախաձեռնությամբ:

Several government agencies to gain access to classified Karabakh war report
A number of government agencies will have clearance to access the highly classified 2020 Karabakh war report, a senior lawmaker said on Wednesday.
In 2022, the ruling Civil Contract party established an ad hoc parliamentary commission to examine the circumstances surrounding the Second Nagorno-Karabakh War.
Earlier this year, the commission’s report was classified without parliamentary debate.
MP Andranik Kocharyan, Chair of the Parliamentary Committee on Defense and Security Affairs and head of the ad hoc commission, told reporters that certain government agencies and ministries will be granted access to the 16,000-page report.
“A decision must be made to grant access to these materials to state bodies such as the Prosecutor General’s Office, the National Security Service, and the Ministry of Defense, which will then be able to study them and make the necessary decisions,” he said.
Kocharyan noted that the top-secret report is highly important for “drawing lessons and conclusions.”