Լեհաստանը վերջնականապես որոշել է չընդունել միգրանտներին ԵՄ միգրացիայի պայմանագրի համաձայն
Լեհաստանը հրաժարվում է իր երկրում ընդունել և վերաբնակեցնել միգրանտներին Եվրամիության միգրացիոն պայմանագրի համաձայն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է վարչապետ Դոնալդ Տուսկը։
«Լեհաստանը չի ընդունելու միգրանտներին միգրացիոն պայմանագրի համաձայն: Եվ չի վճարելու դրա համար։ Սա վերջնականապես որոշված ​​է։ Մենք գործում ենք, ոչ թե խոսում», - գրել է Տուսկը X սոցիալական հարթակում։
Ավելի վաղ Լեհաստանի նախագահ Կարոլ Նավրոցկին և արտգործնախարար Մարցին Կերվինսկին հայտարարել էին Լեհաստանում ԵՄ-ի միգրացիոն պայմանագրի իրագործմանը հակազդելու մտադրության մասին։
Այս շաբաթ լեհական լրատվամիջոցները հաղորդել են, որ Լեհաստանը, ինչպես նաև Ավստրիան, Բուլղարիան, Չեխիան, Խորվաթիան և Էստոնիան հայտեր են պատրաստում հաջորդ տարի միգրանտների վերաբնակեցումից լրիվ կամ մասնակի ազատվելու համար, ինչը նախատեսված է ԵՄ-ի ապաստան տրամադրելու և միգրացիայի մասին պայմանագրով։
Լեհ-բելառուսական սահմանին դադարեցվել է միջազգային պաշտպանության համար օտարերկրացիներից դիմումների ընդունումը։ Լեհաստանի կառավարության համապատասխան որոշումը, որի գործողության ժամկետը 60 օր է, ուժի մեջ է մտել 2025 թ. մարտի 27-ին և հետագայում երկարացվել Սեյմի կողմից։

Польша окончательно решила не принимать мигрантов в рамках миграционного пакта ЕС
Польша отказывается принимать и расселять мигрантов в рамках миграционного пакта ЕС. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил премьер-министр Дональд Туск.
“Польша не будет принимать мигрантов по миграционному пакту. И не будет за это платить”, — написал Туск на социальной платформе X.
Ранее президент Польши Кароль Навроцкий и министр иностранных дел Марцин Кервиньский заявили о намерении выступить против реализации миграционного пакта ЕС в Польше.
На этой неделе польские СМИ сообщили, что Польша, а также Австрия, Болгария, Чехия, Хорватия и Эстония готовят заявки на полное или частичное освобождение от переселения мигрантов в следующем году, что предусмотрено пактом ЕС об убежище и миграции.
На польско-белорусской границе приостановлен приём заявлений от иностранцев о предоставлении международной защиты. Соответствующее решение польского правительства, действительное в течение 60 дней, вступило в силу 27 марта 2025 года и впоследствии было продлено Сеймом.