Լեհաստանում մեկնարկում են սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու աշխատանքները
Լեհաստանի նախագահ Կարոլ Նավրոցկին հայտարարել է երկրի սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու աշխատանքների մեկնարկի մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Wpolsce24 հրատարակությանը տված հարցազրույցում։
«30 տարի անց սահմանադրությունը վերանայման կարիք ունի։ Ամենայն հարգանքով 1997 թվականի սահմանադրությունը ստեղծողների նկատմամբ, բայց այսօր մենք ապրում ենք բոլորովին այլ իրողություններում։ Շուտով կստեղծվի սահմանադրական խորհուրդ։ Այն կընդգրկի բազմաթիվ մասնագետների, սահմանադրագետների և իրավաբանների, որոնց խնդիրը սահմանադրական խորհրդի շրջանակներում լինելու է այնպիսի առաջարկություն մշակելը, որն ընդունելի կլինի խորհրդարանական մեծամասնության համար», - հայտարարել է Նավրոցկին:
Նախագահը խոստացել է, որ նոր սահմանադրության նախագիծը «միանշանակ փորձ կլինի համակարգելու այն, ինչը տեղի է ունենում Լեհաստանում», քանի որ «սահմանադրությունը կանոնավոր կերպով խախտվել է վերջին երկու տարվա ընթացքում»։
Դրա հետ մեկտեղ Նավրոցկին չի պարզաբանել, թե հատկապես ինչ փոփոխություններ է ցանկանում կատարել սահմանադրության մեջ։ Նրա նախորդը՝ Անջեյ Դուդան, բազմիցս արտահայտվել է լիազորությունների վերաբաշխման անհրաժեշտության օգտին՝ հօգուտ նախագահի իշխանության ուժեղացման։

В Польше начинается работа по внесению изменений в Конституцию
Президент Польши Кароль Навроцкий объявил о начале работы над поправками в Конституцию страны. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он заявил в интервью изданию Wpolsce24.
“Конституция по прошествии 30 лет нуждается в том, чтобы над ней задумались. Со всем уважением к создателям конституции 1997 года, но сегодня мы живем в совершенно иных реалиях. Скоро будет создан конституционный совет. Множество профессионалов, конституционалистов, юристов, заданием которых в рамках конституционного совета будет выработка такого предложения, которое будет приемлемо для парламентского большинства”, — заявил Навроцкий.
Президент пообещал, что проект новой Конституции “точно будет попыткой систематизировать то, что происходит в Польше”, так как “конституцию на протяжении последних двух лет регулярно нарушают”.
При этом Навроцкий не уточнил, какие именно изменения он хочет внести в Конституцию. Его предшественник Анджей Дуда неоднократно высказывался в пользу необходимости перераспределения полномочий в пользу усиления власти президента.