Քանի դեռ Թրամփը նախագահ է, պատժամիջոցները չեն տարածվի Հունգարիայի վրա. Օրբան
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփից ստացել է երաշխիքներ Ռուսաստանից նավթի և գազի մատակարարումների դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցների ազդեցությունից անժամկետ ազատված լինելու մասին: Երկու երկրների ղեկավարներն այդ հարցը քննարկել են նոյեմբերի 7-ին Սպիտակ տանը կայացած հանդիպման ժամանակ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Օրբանը գրառում է կատարել Facebook-ի իր էջում:
«Նախագահ Թրամփի հետ մենք միմյանց ձեռք սեղմեցինք ի նշան այն բանի, որ Հունգարիան անժամկետ կազատվի նավթային ոլորտի դեմ ամերիկյան պատժամիջոցներից: Քանի դեռ նա այնտեղ նախագահ է, իսկ ես այստեղ՝ վարչապետ, պատժամիջոցներ չեն լինի», - գրել է Հունգարիայի կառավարության ղեկավարը՝ ԱՄՆ-ում իր վարած բանակցություններն անվանելով այս տարվա ամենակարևորը:
Օրբանը հավելել է, որ եթե ռուսական էներգակիրների նկատմամբ ամերիկյան երկրորդային պատժամիջոցերը տարածվեին Հունգարիայի վրա, ապա մինչև Սուրբ Ծնունդ երկրում կոմունալ ծախսերը երկուսից երեք անգամ կբարձրանային, ինչն «իսկական աղետ» կլիներ։
«Այս վտանգը կանխվել է», - գրել է Օրբանը։
Օրբանը նման հայտարարություն է արել այն բանից հետո, երբ Վաշինգտոն նրա այցից հետո ԱՄՆ վարչակազմի մի քանի աղբյուրներ Reuters գործակալությանը հայտնել էին, թե Հունգարիան միայն մեկ տարով կազատվի ռուսական նավթի և գազի մատակարարումների նկատմամբ պատժամիջոցների ազդեցությունից:
Վարչապետը, ինչպես նաև Սպիտակ տանը բանակցություններին ներկա գտնվող արտգործնախարար Պետեր Սիյարտոն, հերքել են այդ պնդումը՝ նշելով, որ Թրամփը չի խոսել որևիցե ժամկետի մասին:

Пока Трамп остается президентом, Венгрия будет бессрочно освобождена от нефтяных санкций США: Орбан
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан заявил, что получил заверения от президента США Дональда Трампа в том, что он будет бессрочно освобождён от американских санкций в случае поставок российской нефти и газа. Лидеры двух стран обсудили этот вопрос на встрече в Белом доме 7 ноября. Как сообщает “Арменпресс”, Орбан написал об этом на своей странице в Facebook.
“Мы с президентом Трампом пожали друг другу руки в знак того, что Венгрия будет бессрочно освобождена от нефтяных санкций США. Пока он там президент, а я здесь премьер-министр, санкций не будет”, — написал венгерский премьер, назвав свои переговоры в США самыми важными в этом году.
Орбан добавил, что, если вторичные санкции США в отношении российских поставщиков энергоносителей будут применены к Венгрии, счета за коммунальные услуги в стране вырастут в два-три раза к Рождеству, что станет “настоящей катастрофой”.
“Эта опасность предотвращена”, — написал Орбан.
Заявление Орбана последовало после его визита в Вашингтон, когда несколько источников в администрации США сообщили агентству Reuters, что Венгрия будет освобождена от санкций в случае поставки российской нефти и газа только на год.
Премьер-министр, а также министр иностранных дел Петер Сийярто, присутствовавший на переговорах в Белом доме, опровергли это заявление, заявив, что Трамп не называл никаких сроков.