Թրամփը հայտարարել է, որ Ղազախստանը միանում է Աբրահամյան համաձայնագրերին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ղազախստանը միանում է Աբրահամյան համաձայնագրերին՝ կարգավորելով Իսրայելի հետ հարաբերությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է իր Truth Social հարթակում։
«Ես հենց նոր կարևոր հեռախոսազրույց անցկացրի Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի և Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի միջև։ Ղազախստանն իմ նախագահության երկրորդ ժամկետում առաջին երկիրն է, որը միանում է Աբրահամյան համաձայնագրերին՝ առաջինը բազմաթիվներից», - գրել է Թրամփը։
Նա խոստացել է շուտով հայտարարել համաձայնագրի ստորագրման պաշտոնական արարողության մասին։
«Սա կարևոր քայլ է դեպի առաջ, որով կամուրջներ են կառուցվում ամբողջ աշխարհում», - հավելել է Թրամփը։
ԱՄՆ ղեկավարի խոսքով՝ ավելի շատ երկրներ են ձգտում միանալ Աբրահամյան համաձայնագրերին՝ «ուժեղների այս ակումբին»։
Աբրահամյան համաձայնագրերով կարգավորվում են հարաբերությունները Իսրայելի և արաբական երեք երկրների՝ Բահրեյնի, ԱՄԷ-ի և Մարոկկոյի միջև։ Համաձայնագրերը ստորագրվել են 2020 թվականին՝ Թրամփի առաջին ժամկետի ընթացքում: Դրանցով նախատեսվում է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում և դեսպանատների բացում, ինչպես նաև համագործակցություն տնտեսության և այլ ոլորտներում:
Թրամփը նոյեմբերի 6-ին Սպիտակ տանն ընդունել է Կենտրոնական Ասիայի 5 երկրների՝ Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի և Ուզբեկստանի ղեկավարներին։ Քննարկումների օրակարգում են եղել օգտակար հանածոները, դրանց մատակարարման շղթաների ընդլայնումը։

Трамп сообщил, что Казахстан присоединяется к Соглашениям Авраама
Президент США Дональд Трамп объявил о присоединении Казахстана к Соглашениям Авраама, нормализуюя отношения с Израилем. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он написал на своей платформе Truth Social.
“Только что состоялся важный телефонный разговор между премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху и президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым. Казахстан — первая страна моего второго срока, присоединившаяся к “Соглашениям Авраама”, первая из многих. Это важный шаг вперед в наведении мостов по всему миру”, — написал Трамп.
Он пообещал вскоре объявить об официальной церемонии подписания соглашения.
“Это важный шаг вперёд, в наведении мостов по всему миру”, — добавил Трамп.
Лидер США считает, что всё больше стран стремятся присоединиться к Соглашениям Авраама, к “этому клубу сильных”.
Соглашения Авраама регулируют отношения между Израилем и тремя арабскими странами: Бахрейном, ОАЭ и Марокко. Соглашения были подписаны в 2020 году, во время первого президентства Трампа. Они предусматривают установление дипломатических отношений и открытие посольств, а также сотрудничество в экономике и других областях.
6 ноября Трамп принял в Белом доме лидеров пяти стран Центральной Азии: Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана. Обсуждались вопросы полезных ископаемых и расширения цепочек их поставок.