Ռուսաստանն Ադրբեջանի տարածքով ևս 132 վագոն ցորեն կուղարկի Հայաստան
Ռուսաստանը մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջ ևս 132 վագոն ցորեն կուղարկի Հայաստան Ադրբեջանի տարածքով անցնող նոր երկաթուղային ճանապարհով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունը։
«Մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջ նախատեսվում է այս երթուղով ուղարկել ևս 132 վագոն ցորեն։ Ուսումնասիրվում են նաև այլ տեսակի բեռների փոխադրումների հնարավորությունները», - ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, ասվում է հայտարարության մեջ։
ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունից ընդգծել են, որ սա Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան բեռների տեղափոխման առաջին դեպքն է 1990-ական թվականներից ի վեր։
Ռուսական ցորենով բեռնված գնացքը (15 վագոն) նոյեմբերի 6-ի վաղ առավոտյան ժամանել է Հայաստան՝ անցնելով Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով։
Ռուսական կողմի տվյալներով՝ Հայաստան է ուղարկվել ավելի քան 1000 տոննա ցորեն։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը կարևորել է դեպի Հայաստան բեռնափոխադրումների սահմանափակումների վերացումն Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանային հաղորդակցությունների վերականգնման և տնտեսական համագործակցության խթանման համատեքստում։ Վարչապետի աշխատակազմից ընդգծել են, որ սա Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների գործնական կիրառումներից մեկն է։

Russia announced that it will send another 132 wagons of wheat via rail to Armenia through Azerbaijani and Georgian territories.
“By the end of January 2026, an additional 132 wagons of wheat are planned to be shipped along this route. The possibility of transporting other types of cargo is also being studied,” the TASS news agency quoted the Russian Transport Ministry as saying in a statement after the first train in decades arrived in Armenia via Azerbaijan. The train, carrying 1000 tons of wheat (15 wagons) passed through Azerbaijan, then Georgia into Armenia.
Armenia and Azerbaijan have lifted all restrictions on the transit shipment of goods to each other following the U.S.-brokered peace summit on August 8. The first of these shipments consists of Russian and Kazakh grain cargoes, with the latter also expected to arrive soon via Azerbaijan and Georgia.
Commenting on the train’s arrival, the Armenian Prime Minister’s Office said it represents one of the practical implementations of the agreements reached in Washington, contributing to the institutionalization of peace between Armenia and Azerbaijan.