ՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարն ու ԵՀ միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրինության ղեկավարի տեղակալը քննարկում են ունեցել
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրինության ղեկավարի տեղակալ Յոհաննես Լուխների գլխավորած պատվիրակության հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Դավիթ Կարապետյանը ողջունել է Եվրոպական միության կողմից ներկայացված ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագիրը՝ նշելով, որ այն կարևոր առաջընթաց է երկկողմ հարաբերությունների խորացման, շարժունակության և մարդկանց միջև շփումների, միջմշակութային, ակադեմիական և մասնագիտական կապերի խթանման ուղղությամբ:
Ընդգծվել է Հայաստանի հանձնառությունը  Գործողությունների ծրագրի արդյունավետ իրականացմանը, որը համահունչ է ՀՀ կառավարության ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին:
Զրուցակիցները կարևորել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության համատեքստում վերջերս գրանցված ձեռքբերումները: Գլխավոր քարտուղարն անդրադարձ  է կատարել քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով ՀՀ Ազգային ժողովին ներկայացված «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի ընդունման, ինչպես նաև ՀՀ ԱԳ նախարարության նորաստեղծ Եվրոպական ինտեգրման հարցերով վարչության ստեղծմանն ուղղված քայլերին, ինչը ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդլայնման արտացոլումն է:

Генсек МИД Армении провел встречу с заместителем гендиректора Генерального директората Еврокомиссии по вопросам миграции и внутренних дел
Генеральный секретарь МИД Республики Армения Давид Карапетян 5 ноября встретился с делегацией во главе с заместителем генерального директора Генерального директората Европейской комиссии по вопросам миграции и внутренних дел Йоханнесом Лухнером.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Давид Карапетян приветствовал представленный со стороны Европейского союза План действий по либерализации визового режима для Армении, отметив, что он представляет собой важный шаг на пути к укреплению отношений между Арменией и ЕС, содействуя мобильности и улучшению контактов между людьми, укреплению культурных, академических и профессиональных связей. Была подчеркнута приверженность Армении эффективному выполнению Плана действий, что полностью соответствует повестке демократических реформ правительства Армении.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность последних достижений в контексте партнерства между Арменией и ЕС. Генеральный секретарь затронул закон «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский союз», внесенный в Национальное собрание Армении в качестве гражданской инициативы, а также сообщил о создании в структуре МИД Армении Департамента по вопросам европейской интеграции, что является отражением расширения партнерства между Арменией и Европейским Союзом.