Խաղաղության ճանապարհին կլինեն խնդրահարույց հարցեր, բայց պետք է կենտրոնանալ իրական ձեռքբերումների վրա. Ռուբինյան
Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը համարում է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության ճանապարհին կլինեն խնդրահարույց հարցեր ու հայտարարություններ, բայց պետք է կենտրոնանալ իրական ձեռքբերումների վրա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռուբինյանը նման տեսակետ հայտնեց խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Ալիևի վերջին հայտարարություններին այն մասին, թե իբր 20-րդ դարի սկզբին Ցարական Ռուսաստանի  քարտեզներում Հայաստանի ներկայիս տարածքում տեղանունների մեծ մասն ադրբեջանական ծագում ունեն։
Ռուբինյանը նախ հիշեցրեց, որ ինքը գրառմամբ արդեն իսկ արձագանքել է այդ անհիմն հայտարարություններին:
«Ամեն դեպքում Ադրբեջանից հնչող հայտարարությունների շեշտադրման որոշակի փոփոխություն տեսնում ենք օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնի պայմանավորվածություններից հետո: Իհարկե, չենք կարող ասել, որ չեն լինում հայտարարություններ, որոնք համարում ենք ապակառուցողական: Այդ հայտարարությունը դրանցից մեկն է: Եթե հետ գնանք, ապա տեղանունների իմաստով մեզ համար ամենևին ոչ շահեկան վիճակ չենք տեսնի, շատ շահեկան վիճակ կտեսնենք: Բայց հետ գնալ պետք չէ, պետք է գնալ առաջ: Դա է խաղաղության ամրապնդման և պահպանման ձևը»,-ասաց Ռուբինյանը:
Անդրադառնալով խաղաղության վերաբերյալ տարբեր գնահատականներին՝ նա ընդգծեց՝ խաղաղությունն այն է, որ ռուսական ցորենը երկաթուղով Ադրբեջանի տարածքով ներմուծվում է Հայաստան: Ռուբինյանը հիշեցրեց, որ Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է ներմուծվում նաև ղազախական ցորեն։»
«Սա պատմական իրադարձություն է: Այսպիսի բան վերջին անգամ եղել է երևի 1991 կամ 1992 թվականին, այսինքն՝ պատերազմի ակտիվ փուլից առաջ»,-նշեց ԱԺ փոխնախագահը:
Ռուբինյանը շեշտեց՝ վերջին 30 տարում միակ երկիրը, որի հետ Հայաստանը երկաթուղային կապ է ունեցել, Վրաստանն է:
«Այո, խաղաղության ճանապարհին կլինեն խնդրահարույց հարցեր, այո, կարող են լինել հայտարարություններ, որոնք մենք կհամարենք խնդրահարույց, բայց պետք է կենտրոնանալ իրական ձեռքբերումների վրա: Եվ Ադրբեջանի տարածքով ցորենի ներմուծումը Հայաստան շատ կարևոր փաստ է, որը պետք է արձանագրել, այդ թվում՝ խաղաղության համատեքստում: Մենք ունենք պատմական հնարավորություն՝ հաստատված խաղաղությունն ինստիտուցիոնալիզացնելու, անշրջելի ու երկարատև դարձնելու»,-շեշտեց ԱԺ փոխնախագահը:

На пути к миру будут проблемные вопросы, но необходимо сосредоточиться на реальных достижениях: вице-спикер Парламента Армении
Вице-спикер Национального Собрания Армении Рубен Рубинян считает, что на пути к миру с Азербайджаном будут проблемные вопросы и заявления, но следует сосредоточиться на реальных достижениях.
Как сообщает “Арменпресс”, Рубинян высказал такое мнение в беседе с журналистами в Парламенте, имея в виду недавние заявления Алиева о том, что якобы в начале XX века большинство топонимов на территории нынешней Армении на картах царской России имели азербайджанское происхождение.
Рубинян прежде всего напомнил, что уже ответил на эти голословные заявления в своей заметке.
“В любом случае, мы видим определённое изменение акцентов в заявлениях Азербайджана после Вашингтонских соглашений 8 августа. Конечно, нельзя сказать, что нет заявлений, которые мы считаем деструктивными. Это заявление – одно из них. Если вернуться назад, то в плане топонимики мы увидим не ситуацию, которая нам совершенно не выгодна, а очень выгодна. Но нам не нужно возвращаться назад, нам нужно идти вперёд. Именно так мы укрепляем и сохраняем мир”, – сказал Рубинян.
Относительно разногласий в оценках мира он подчеркнул, что мир – это тот факт, что российская пшеница импортируется в Армению по железной дороге через территорию Азербайджана. Рубинян напомнил, что казахстанская пшеница также импортируется в Армению через территорию Азербайджана.
“Это историческое событие. Последний раз подобное случалось, вероятно, в 1991 или 1992 году, то есть до активной фазы войны”, – отметил вице-спикер НС.
Рубинян подчеркнул, что за последние 30 лет единственной страной, с которой у Армении было железнодорожное сообщение, была Грузия.
“Да, на пути к миру будут проблемные вопросы, да, могут быть заявления, которые мы сочтем проблемными, но мы должны сосредоточиться на реальных достижениях. И импорт пшеницы в Армению через территорию Азербайджана — очень важный факт, который следует зафиксировать, в том числе в контексте мира. У нас есть историческая возможность институционализировать установившийся мир, сделать его необратимым и долгосрочным”, — подчеркнул вице-спикер НС.