Պատմական փնտրտուքների պարագայում կարող է այնպես ստացվել, որ ինչ-որ մեկն իր հայրենիքը գտնի Ալթայում. Ալեն Սիմոնյանը՝ Ալիևի հայտարարության մասին
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունը, ըստ որի՝ Հայաստանի մի շարք շրջաններ, այդ թվում՝ Սևանը, իբր ունեն «ադրբեջանական ծագում»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում Սիմոնյանը նշեց, որ նման հայտարարություններն ուղղված են Ադրբեջանի ներքին լսարանին։
«Ես դա վաղուց եմ մեկնաբանել և ասել եմ, որ պատմական փնտրտուքների մեջ ընկնելու պարագայում կարող է այնպես ստացվել, որ ինչ-որ մեկն իր հայրենիքը գտնի Ալթայում։ Դրան ավելացնելու որևէ բան չունեմ։ Համարում եմ, որ այդ հայտարարությունը չի բխում այն տրամաբանությունից, որը գոյություն ունի, բայց միևնույն ժամանակ պետք է ասեմ, որ դա նախատեսված է ներքին լսարանի համար։ Նրա ներքին լսարանի տեղը պատասխանել չեմ ցանկանում»,– ասաց Սիմոնյանը։
ԱԺ նախագահը նաև արձագանքեց այն մեկնաբանություններին, թե Ալիևը խոսել է տարածքներ «ազատագրման» մասին։
Անդրադառնալով այսպես կոչված ադրբեջանցի փախստականների՝ Հայաստանի տարածքում իրենց բնակավայրեր վերադառնալու մասին Ալիևի հայտարարություններին ու այդ համատեքստում լրագրողներից մեկի դիտարկմանը, թե Ալիևը խոսել է «տարածքներ ազատագրելու մասին»՝ Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց.
«Ես նրա խոսքում ազատագրելու մասին բան չեմ տեսել։ Ընդհակառակը՝ տեսել եմ, որ ասում է՝ մենք պետք է մեքենաներով վերադառնանք, ոչ թե տանկերով։ Ես չեմ հասկանում, թե ինչու եք դրան «ազատագրել» ասում»։
Ավելի վաղ, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, թե «ներկայիս Հայաստանի տարածքում գրեթե բոլոր տեղանուններն ադրբեջանական ծագում ունեն»՝ նշելով, որ «չկա Սևանա լիճ, կա Գոյչայի լիճ»։ Ալիևը նաև պնդել էր, թե «ռուսական կայսերական քարտեզները» իբր հաստատում են այդ «պատմական ճշմարտությունը»։
Ալիևը նաև հայտարարել էր, թե «ադրբեջանցիների՝ Հայաստանի ներկայիս տարածքում իրենց պատմական հողեր վերադարձը չպետք է վախեցնի հայ ժողովրդին»։ Ալիևը հիշեցրել էր նախկինում իր արած հայտարարությունը, որ «իրենք այդ տարածքներ պետք է վերադառնան ոչ թե տանկերով, այլ ավտոմեքենաներով»։

Если углубиться в исторические поиски, то может оказаться, что кто-то найдет свою родину на Алтае: Ален Симонян о заявлении Алиева
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян прокомментировал недавнее заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что ряд регионов Армении, включая Севан, якобы имеют «азербайджанское происхождение».
Как сообщает Арменпресс, на брифинге с журналистами Симонян отметил, что подобные заявления направлены на внутреннюю аудиторию Азербайджана.
«Я давно прокомментировал это и говорил, что если углубиться в исторические поиски, то может оказаться, что кто-то найдет свою родину на Алтае. Мне нечего к этому добавить. Я считаю, что это заявление не соответствует существующей логике, но в то же время должен сказать, что оно рассчитано на внутреннюю аудиторию», — сказал Симонян.
Спикер НС также прокомментировал заявление о том, что Алиев говорил об «освобождении» территорий.
Коснувшись заявления Алиева о возвращении так называемых азербайджанских беженцев в свои населенные пункты в Армении и на замечание одного из журналистов в этом контексте о том, что Алиев говорил об «освобождении территорий», Ален Симонян ответил:
«Я не увидел в его выступлении ничего об освобождении. Напротив, я видел, что он говорил о том, что они должны вернуться на машинах, а не на танках. Я не понимаю, почему вы называете это «освобождением».
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «практически все топонимы на территории современной Армении имеют азербайджанское происхождение», отметив, что «озера Севан нет, есть озеро Гёйча». Алиев также утверждал, что «российские имперские карты» якобы подтверждают эту «историческую истину».
Алиев также заявил, что «возвращение азербайджанцев на свои исторические земли на территории нынешней Армении не должно пугать армянский народ». Алиев напомнил о своем предыдущем заявлении о том, что «они должны вернуться на эти территории не на танках, а на автомобилях».