Բուդապեշտում հաստատել են ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի միջև շփումների համար հարթակ տրամադրելու պատրաստակամությունը
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և նրա հունգարացի գործընկեր Պետեր Սիյարտոն հոկտեմբերի 28-ին հանդիպում են անցկացրել Մինսկում. հունգարական կողմից հաստատվել է ռուս-ամերիկյան շփումների համար հարթակ տրամադրելու պատրաստակամությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ արտգործնախարարությունը։
Նշվում է, որ նախարարները քննարկել են երկկողմ փոխգործակցության գործնական հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ էներգետիկայի ոլորտի, ինչպես նաև միջազգային արդիական հարցեր։
«Ուկրաինական խնդիրը քննարկելիս ընդգծվել է ազգային փոքրամասնությունների, այդ թվում՝ լեզվական և կրոնական իրավունքների պահպանման կարևորությունը, որոնք համակարգված կերպով ոտնահարվում են Կիևի ռեժիմի կողմից», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
«Հունգարացի գործընկերները հաստատել են ռուս-ամերիկյան շփումների համար հարթակ տրամադրելու պատրաստակամությունը», - հայտարարել են ՌԴ ԱԳ նախարարությունում։
ԱՄՆ և ՌԴ նախագահներ Դոնալդ Թրամփը և Վլադիմիր Պուտինը հոկտեմբերի 16-ին հեռախոսազրույցի ընթացքում պայմանավորվել էին հանդիպել Բուդապեշտում, սակայն օրերս Թրամփը հայտարարեց, որ չեղարկում է հանդիպումը, քանի որ այն չէր տա ակնկալվող արդյունքը։

Будапешт подтвердил готовность предоставить площадку для российско-американских контактов
В Минске 28 октября состоялась встреча министра иностранных дел России Сергея Лаврова и его венгерского коллеги Петера Сийярто. Венгерская сторона подтвердила готовность предоставить площадку для российско-американских контактов.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РФ, министры обсудили широкий круг практических вопросов двустороннего сотрудничества, в том числе в энергетической сфере, а также актуальные международные проблемы.
«В ходе обсуждения украинского вопроса была отмечена важность защиты прав национальных меньшинств, включая языковые и религиозные права, которые систематически нарушаются киевским режимом», — говорится в заявлении.
«Венгерские партнёры подтвердили готовность предоставить площадку для российско-американских контактов», — говорится в сообщении МИД России.
Президенты США и России Дональд Трамп и Владимир Путин договорились о встрече в Будапеште в ходе телефонного разговора 16 октября, однако недавно Трамп объявил об отмене встречи, поскольку она не принесёт ожидаемых результатов.