Լավրովը Մոսկվայում ընդունել է իր հյուսիսկորեացի պաշտոնակցին
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում ընդունել է իր հյուսիսկորեացի պաշտոնակից Ցոյ Սոն Հիին: Կողմերը քննարկել են երկու երկրների հարաբերությունների զարգացումը և աշխարհում տիրող իրավիճակը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Լավրովը նշել է, որ վերջին երեք ամսվա ընթացքում Մոսկվայի և Փհենյանի հարաբերությունները «լրացուցիչ և հզոր խթան են ստացել 2024 թ. հունիսին երկու երկրների ղեկավարների սկզբունքային պայմանավորվածությունների զարգացման առումով»:
Նա նաև նշել է, որ Ռուսաստանը երբեք չի մոռանա հյուսիսկորեացի զինվորականների սխրանքները Կուրսկի մարզն ուկրաինացի զինվորականներից ազատագրելու ժամանակ:
Ցոյ Սոն Հին իր հերթին նշել է, որ Հյուսիսային Կորեան աջակցում է Ռուսաստանի ղեկավարության քաղաքականությունն՝ «ուղղված իր ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, միջազգային արդարության պահպանմանը և ուժեղ Ռուսաստան կառուցելու գործի իրականացմանը»:
Ցոյ Սոն Հին աշխատանքային այցով Ռուսաստանում է գտնվում հոկտեմբերի 26-28-ը, որից հետո նա կմեկնի Բելառուս:

Лавров в Москве принял коллегу из Северной Кореи
Министр иностранных дел России Сергей Лавров принял в Москве своего северокорейского коллегу Цой Сон Хи. Стороны обсудили развитие отношений между двумя странами и текущую ситуацию в мире. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщило агентство “РИА Новости”.
Лавров отметил, что за последние три месяца отношения Москвы и Пхеньяна “получили дополнительный и очень мощный импульс в развитии принципиальных договоренностей наших лидеров, (достигнутых) в июне 2024 года в ходе Пьхеньянского саммита.
Он также отметил, что Россия никогда не забудет подвиг северокорейских военных при освобождении Курской области от украинских войск.
Цой Сон Хи, в свою очередь, отметила, что Северная Корея поддерживает политику российского руководства, “направленную на сохранение своего суверенитета, территориальной целостности, международной справедливости и реализацию задачи построения сильной России”.
Цой Сон Хи находится с рабочим визитом в России с 26 по 28 октября, после чего отправится в Белоруссию.