Թրամփը մտադիր է այցելել Չինաստան 2026 թվականի սկզբին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ պլանավորում է այցելել Չինաստան 2026 թվականի սկզբին։ Նա հույս է հայտնել, որ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը պատասխան այց կկատարի Միացյալ Նահանգներ և կհանդիպի իր հետ Վաշինգտոնում կամ Ֆլորիդայում։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա խոսել է լրագրողների հետ ինքնաթիռում։
Թրամփը նշել է, որ շատ լավ հարաբերություններ ունի Չինաստանի ղեկավարի հետ: «Ես շատ հարգում եմ նախագահ Սիին: Նա ինձ շատ է դուր գալիս: Կարծում եմ՝ նա հարգում է ինձ և մեծ հարգանք ունի մեր երկրի նկատմամբ: Եվ կարծում եմ, որ մենք կկարողանանք կնքել գործարք՝ շահավետ մեր երկու երկրների համար», - ընդգծել է նա։
Ավելի վաղ Թրամփը հաստատել է, որ կհանդիպի Սի Ծինփինի հետ Կորեայի Հանրապետությունում կայանալիք Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության (ԱԽՏՀ) գագաթնաժողովի շրջանակում։ Մինչ այդ նա հայտարարել է, որ մեծ է համարում Չինաստանի հետ առևտրային գործարքի հասնելու հավանականությունը հաջորդ շաբաթ Սի Ծինփինի հետ կայանալիք հանդիպման ժամանակ։

Трамп планирует посетить Китай в начале 2026 года
Президент США Дональд Трамп объявил о своих планах посетить Китай в начале 2026 года. Он выразил надежду, что председатель КНР Си Цзиньпин совершит ответный визит в США и встретится с ним в Вашингтоне или Флориде.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом он рассказал журналистам в самолёте.
Трамп отметил, что у него очень хорошие отношения с китайским лидером. “Я очень уважаю председателя Си. Мне он очень нравится, и я ему очень нравлюсь. Я думаю, он меня уважает и очень уважает нашу страну. И я думаю, что мы сможем заключить сделку, выгодную для обеих наших стран”, — подчеркнул он.
Ранее Трамп подтвердил, что встретится с Си Цзиньпином на полях саммита Азиатско-Тихоокеанского экономического сотрудничества (АТЭС) в Республике Корея. Он считает весьма вероятным заключение торгового соглашения с Китаем в ходе своей встречи с Си Цзиньпином на следующей неделе.