ԱՄՆ նախագահ Թրամփը մեկնել է Ճապոնիա
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հոկտեմբերի 27-ին Մալայզիայից ուղևորվել է Ճապոնիա։ Մայրաքաղաք Տոկիոյում նա հանդիպելու է Ճապոնիայի կայսեր, ինչպես նաև նորընտիր վարչապետի հետ։
«Քիչ առաջ մեկնեցի Մալայզիայից՝ հիանալի ու շատ վառ այս երկրից։ Ստորագրեցի խոշոր առևտրային գործարքներ և հազվագյուտ մետաղների վերաբերյալ համաձայնագրեր, իսկ, ամենակարևորը, երեկ Թաիլանդի և Կամբոջայի միջև խաղաղության պայմանագիր ստորագրեցի։ Ոչ պատերազմին։ Միլիոնավոր կյանքեր փրկվեցին։ Ինչ պատիվ է դա անելը։ Եվ հիմա՝ դեպի Ճապոնիա»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Truth Social-ում գրել է Թրամփը։
Օրերս տեղի էր ունեցել Թրամփի և Ճապոնիայի նորընտիր ու առաջին կին վարչապետ Սանաե Տակաիչիի հեռախոսազրույցը, որի ժամանակ վերջինս ԱՄՆ նախագահին հայտնել էր, որ երկու երկրի միջև դաշինքի ամրապնդումն իր կառավարության «գլխավոր առաջնահերթությունն է»։
ԱՄՆ նախագահի ժամանման կապակցությամբ հազարավոր ոստիկաններ են կենտրոնացել մայրաքաղաք Տոկիոյում։ Հոկտեմբերի 24-ին ԱՄՆ դեսպանատան մոտ դանակով մարդ է ձերբակալվել։ Ակնկալվում է, որ Թրամփի այցի կապակցությամբ քաղաքում բողոքի ակցիա կիրականացվի։
Իր պաշտոնավարման մեկնարկից ի վեր ամենաերկարատև՝ ասիական այցը Թրամփը կեզրափակի Հարավային Կորեայում, որտեղ ակնկալվում է նրա հանդիպումը Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինի հետ։

Президент США Дональд Трамп отправился с визитом в Японию
Президент США Дональд Трамп 27 октября отбыл из Малайзии в Японию. В столице, Токио, он встретится с императором Японии и с недавно избранным премьер-министром.
“Только что покинул Малайзию, прекрасную и очень яркую страну. Заключил крупные торговые сделки и соглашения о редкоземельных металлах, а вчера, что самое важное, подписал мирный договор между Таиландом и Камбоджей. Нет войне! Миллионы спасенных жизней. Какая честь сделать это. А теперь — в Японию”, – как сообщает “Арменпресс”, написал Трамп в Truth Social.
Трамп провёл телефонный разговор с недавно избранной первой женщиной-премьер-министром Японии Санаэ Такаити, в ходе которого премьер Японии заявила, что укрепление альянса между двумя странами является основным приоритетом ее правительства.
В Токио, в связи с приездом президента США были размещены тысячи полицейских. 24 октября возле посольства США был арестован мужчина с ножом. В сролице ожидаются акции протеста в связи с визитом Трампа.
Свою самую продолжительную поездку по Азии с момента вступления в должность Трамп завершит в Южной Корее, где, как ожидается, он встретится с председателем КНР Си Цзиньпином.