Թրամփը եռօրյա այցով կմեկնի Ճապոնիա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հոկտեմբերի 27-ին եռօրյա այցով կմեկնի Ճապոնիա՝ նորընտիր վարչապետ Սանաե Տակաիչիի հետ հանդիպման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Kyodo գործակալությունը՝ վկայակոչելով նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Մինորու Կիհարային։
«Նախագահ Թրամփի այցը չափազանց նշանակալից հնարավորություն է Ճապոնիա-ԱՄՆ դաշինքն ավելի ամրապնդելու համար», - ասել է Կիհարան՝ հավելելով, որ Տակաիչիի կառավարությունը «անկեղծորեն ողջունում է» այս այցը։
Կիհարան նաև հույս է հայտնել, որ երկու առաջնորդները կկառուցեն վստահության վրա հիմնված անձնական հարաբերություններ և կվերահաստատեն, որ Տոկիոն և Վաշինգտոնը կաշխատեն միասին՝ ստեղծելու «ազատ և բաց Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան»։
Հոկտեմբերի 27-29-ին իր այցի ընթացքում Թրամփը նաև հանդիպում կունենա Նարուհիտո կայսեր հետ։
Նախորդ անգամ Թրամփը Ճապոնիա էր այցելել վեց տարի առաջ՝ իր առաջին նախագահության ընթացքում։
Տակաիչին, որը հոկտեմբերի 4-ին դարձել էր իշխող Լիբերալ դեմոկրատական կուսակցության նախագահը, հոկտեմբերի 21-ին ընտրվել է վարչապետի պաշտոնում՝ հաջորդելով Շիգերու Իշիբային։

Japanese government announces Trump visit
U.S. President Donald Trump is scheduled to visit Japan for three days from Monday (October 27) for his first in-person talks with Prime Minister Sanae Takaichi, Kyodo news agency reported citing Japanese Chief Cabinet Secretary Minoru Kihara.
Trump is slated to visit Japan for the first time in about six years. Takaichi, who won the ruling Liberal Democratic Party's presidential election on Oct. 4, became Japan's first female prime minister on Tuesday, succeeding Shigeru Ishiba.
Kihara, Japan's top government spokesman, said at a regular press conference on Wednesday that Trump is also set to meet with Emperor Naruhito during his stay, according to Kyodo.
"President Trump's visit is an extremely meaningful opportunity to further strengthen the Japan-U.S. alliance," Kyodo quoted Kihara as saying, adding that Takaichi's government "sincerely welcomes" the trip.
Before heading to Japan, Trump is expected to visit Malaysia to attend meetings related to the Association of Southeast Asian Nations, in which Takaichi is also considering participating.
After his stop in Japan, Trump plans to travel to South Korea for a two-day Asia-Pacific Economic Cooperation summit from Oct. 31.