Հայաստանն ու Ղազախստանը քննարկել են տնտեսական համագործակցությունն ընդլայնելու հնարավորությունները
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հոկտեմբերի 20-ին ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են տնտեսության ոլորտում երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման, առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացման, արտահանման և ներմուծման դիվերսիֆիկացման, լոգիստիկ նոր ուղիների ապահովման հնարավորությունները։
Անդրադարձ է կատարվել ագրոարդյունաբերության ոլորտում և պարենային անվտանգության ապահովման ուղղությամբ համագործակցության զարգացման հեռանկարներին։
Նախարար Գևորգ Պապոյանը կարևորել է Հայաստանի տնտեսության տարբեր ճյուղերում ներդրումների իրականացումը, ինչպես նաև ղազախստանյան կապիտալով ընկերությունների գործունեությունը։
Մտքեր են փոխանակվել նաև 2024-2025թթ․ առևտրատնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզի վերաբերյալ։
Գևորգ Պապոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստակամ է շարունակել համագործակցությունը՝ լիովին աջակցելով համատեղ ծրագրերի իրագործմանը և նոր նախաձեռնությունների առաջմղմանը։

Армения и Казахстан обсудили возможности расширения экономического сотрудничества
Министр экономики Армении Геворг Папоян 20 октября принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан в Республике Армения Болата Иманбаева.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, стороны обсудили возможности расширения двустороннего взаимовыгодного сотрудничества в экономической сфере, увеличения товарооборота, диверсификации экспорта и импорта, а также обеспечения новых логистических маршрутов.
Были обсуждены перспективы развития сотрудничества в агропромышленном секторе и обеспечения продовольственной безопасности.
Министр Геворг Папоян подчеркнул важность инвестиций в различные секторы экономики Армении, а также деятельности компаний с участием казахского капитала.
Состоялся также обмен мнениями о дорожной карте торгово-экономического сотрудничества на 2024–2025 годы.
Геворг Папоян подчеркнул, что правительство Армении готово продолжать сотрудничество, всецело поддерживая реализацию совместных программ и продвижение новых инициатив.