ԵՄ-ում պատշաճ չեն համարում Պուտինի այցը Հունգարիա
Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը Ռուսաստանի նախագահի այցը Հունգարիա պատշաճ չի համարում՝ հաշվի առնելով, որ Միջազգային քրեական դատարանը Վլադիմիր Պուտինի ձերբակալման հրաման է տվել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Կալասն ասել է Լյուքսեմբուրգում ԵՄ երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը ժամանելիս:
«Հարցն այն է՝ արդյոք սա ինչ-որ արդյունք կտա թե ոչ», - լրագրողների հետ Կայա Կալասի զրույցի տեսանյութն է տարածել Reuters գործակալությունը:
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը ողջունել է խաղաղության հասնելու՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ջանքերը՝ հավելելով, որ իրենք չեն տեսնում, որ Ռուսաստանը խաղաղություն է ցանկանում:
Կալասը նաև հայտնել է, որ այս շաբաթ, ամենայն հավանականությամբ, կընդունվի Մոսկվայի նկատմամբ պատժամիջոցների 19-րդ փաթեթը:
Իր հերթին, գագաթնաժողովին ժամանելիս Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարոն հայտարարել է, որ պատժամիջոցների նոր փաթեթը կթիրախավորի Ռուսաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածը: Նա նույնպես անդրադարձել է Բուդապեշտում ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի նախագահների նախատեսվող հանդիպմանը:
«Վլադիմիր Պուտինի ներկայությունը Եվրամիության տարածքում իմաստ կունենա միայն այն դեպքում, եթե դա հանգեցնի անհապաղ հրադադարի՝ առանց նախապայմանների», - նշել է Բարոն:
Հոկտեմբերի 16-ին Պուտինի հետ կայացած հեռախոսազրույցից հետո Թրամփը հայտարարել է Բուդապեշտում շուտով հանդիպելու պայմանավորվածության մասին։

В ЕС не считают визит Путина в Венгрию уместным
Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас не считает уместным визит президента России в Венгрию, учитывая, что Международный уголовный суд выдал ордер на арест Владимира Путина. Как сообщает “Арменпресс”, Каллас заявила об этом по прибытии на встречу министров иностранных дел ЕС в Люксембурге.
“Вопрос в том, принесёт ли этот визит какие-либо реальные результаты”, — видеозапись беседы Каи Каллас с журналистами распространило агентство Reuters.
Вместе с тем, глава дипломатии ЕС приветствовала усилия президента США Дональда Трампа по достижению мира, добавив, что они не видят стремления России к миру.
Калас также заявила, что на этой неделе, скорее всего, будет принят 19-й пакет санкций против Москвы.
В свою очередь, по прибытии на саммит министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро заявил, что новый пакет санкций будет направлен на российскую энергетическую инфраструктуру. Он также коснулся запланированной встречи президентов США и России в Будапеште.
“Визит Владимира Путина в Европейский союз имеет смысл только в том случае, если он приведет к немедленному и безоговорочному прекращению огня”, — отметил Барро.
После телефонного разговора с Путиным 16 октября Трамп объявил о договорённости о скорой встрече в Будапеште.