Իրանի ԱԳ նախարարն Աֆղանստանին և Պակիստանին կոչ է արել զսպվածություն ցուցաբերել և դադարեցնել ռազմական գործողությունները
Իրանի և Աֆղանստանի արտաքին գործերի նախարարներ Աբբաս Արաղչին և Ամիր Խան Մութթաքին հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում քննարկել են տարածաշրջանային վերջին զարգացումները և երկկողմ հարաբերությունները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ պաշտոնյաների միջև անցկացված հեռախոսազրույցի մանրամասներ է ներկայացրել իրանական Mehr լրատվականը։
Նշվում է, որ Աբբաս Արաղչին հեռախոսազրույցի ժամանակ խորը մտահոգություն է հայտնել Աֆղանստանի և Պակիստանի միջև վերջերս տեղի ունեցած բախումների վերաբերյալ՝ կոչ անելով երկու կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել, դադարեցնել ռազմական գործողությունները և լուծել վեճերը երկխոսության և բանակցությունների միջոցով:
Նա ընդգծել է, որ երկու մուսուլման հարևանների միջև շարունակական լարվածությունը ոչ միայն կհանգեցնի մարդասիրական կորուստների, այլև կխաթարի ամբողջ տարածաշրջանի կայունությունը։
«Իրանի արտաքին գործերի նախարարը նաև վերահաստատեց Թեհրանի պատրաստակամությունը՝ նպաստելու լարվածության մեղմացմանը և նպաստելու երկու երկրների միջև կառուցողական երկխոսությանը»,-նշել է իրանական լրատվականը։
Իր հերթին նախարար Մութթաքին Արաղչիին տեղեկացրել է վերջին զարգացումների մասին և ընդգծել, որ Աֆղանստանի Իսլամական Էմիրությունը նախընտրում է երկխոսությունն ու խաղաղությունը՝ ռազմական բախման փոխարեն։
Հաղորդվում է, որ երկու նախարարները նաև քննարկել են Հելմանդ գետի ջրային իրավունքների հարցը՝ ընդգծելով գործող ջրային համաձայնագրերի պահպանման, տեխնիկական համագործակցության բարելավման և ջրային ռեսուրսների համատեղ կառավարման անհրաժեշտությունը՝ ընթացիկ սեզոնում վատնումը կանխելու և Իրանի օրինական բաժինն ապահովելու համար։
Երկու կողմերն էլ ընդգծել են երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման, սահմանային անվտանգության պահպանման և տարածաշրջանային գործերին արտաքին միջամտության կանխարգելման կարևորությունը:
Հաղորդվում է, որ նրանք համաձայնել են շարունակել խորհրդակցություններն ու համակարգումը՝ տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը խթանելու համար։
Վերջին օրերին Պակիստանի և Աֆղանստանի սահմանային շրջաններում տեղի են ունեցել զինված բախումներ, ինչի հետևանքով երկու կողմերն էլ ունեցել են զոհեր և վիրավորներ։
Պակիստանը և Աֆղանստանը հոկտեմբերի 15-ին համաձայնության են եկել 48 ժամով դադարեցնել կրակը՝ երկու երկրների սահմանին վերջին օրերին տեղի ունեցած բախումներից հետո։

Глава МИД Ирана призвал Афганистан и Пакистан проявить сдержанность и прекратить военные операции
Министры иностранных дел Ирана и Афганистана Аббас Арагчи и Амир Хан Муттаки провели телефонный разговор, в ходе которого обсудили последние события в регионе и двусторонние отношения.
Как передает Арменпресс, иранское информационное агентство Mehr опубликовало подробности телефонного разговора между официальными лицами.
Отмечается, что Аббас Арагчи выразил глубокую обеспокоенность недавними столкновениями между Афганистаном и Пакистаном, призвав обе стороны к сдержанности, прекращению боевых действий и разрешению споров путем диалога и переговоров.
Он подчеркнул, что сохраняющаяся напряжённость между двумя мусульманскими соседями не только приведёт к гуманитарным потерям, но и подорвёт стабильность во всём регионе.
«Министр иностранных дел Ирана также подтвердил готовность Тегерана содействовать снижению напряжённости и развитию конструктивного диалога между двумя странами», — отметило иранское информационное агентство.
В свою очередь министр Муттаки проинформировал Арагчи о последних событиях и подчеркнул, что Исламский Эмират Афганистан предпочитает диалог и мир военному конфликту.
Сообщается, что министри также обсудили вопрос прав на водопользование в реке Гильменд, подчеркнув необходимость соблюдения существующих соглашений о водопользовании, улучшения технического сотрудничества и совместного управления водными ресурсами для предотвращения потерь в текущем сезоне и обеспечения законной доли Ирана.
Обе стороны подчеркнули важность укрепления двусторонних отношений, обеспечения безопасности границ и предотвращения внешнего вмешательства в региональные дела.
Сообщается, что они договорились продолжить консультации и координацию действий для содействия миру и стабильности в регионе.
В последние дни в приграничных районах Пакистана и Афганистана произошли вооруженные столкновения, в результате которых с обеих сторон есть жертвы и ранения.
Пакистан и Афганистан 15 октября договорились о 48-часовом прекращении огня после столкновений на границе между двумя странами в последние дни.