ԿԸՀ նիստում վիճակահանությամբ բաշխվել է Վաղարշապատի ընտրություններում մասնակից ուժերի հերթական համարները
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 18-ի արտահերթ նիստում իրականացրել է Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ համայնքի ավագանու 2025 թվականի նոյեմբերի 16-ի ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների և կուսակցությունների դաշինքի միջև վիճակահանություն՝ ընտրական քվեաթերթիկում հերթական համարներ տրամադրելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վիճակահանությանը մասնակցելու հերթականությունը սահմանվել է կուսակցությունների և դաշինքների անվանումների այբբենական կարգով։
Ըստ վիճակահանության արդյունքների՝ Վաղարշապատի ավագանու ընտրություններում գրանցված քաղաքական ուժերը հանդես կգան հետևյալ համարների ներքո․
«Հաղթանակ» կուսակցությունների դաշինք (կազմում՝ «Առաջ» և «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցությունները)-1
«Համահայկական ճակատ» կուսակցություն-2
«Հանրապետություն» կուսակցություն-3
«Մայր Հայաստան» ազգային-դեմոկրատական կուսակցություն-4
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցություն-5
«Ժառանգություն» կուսակցություն-6
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն-7
«Հայրենիք» կուսակցություն-8
Նիստի ընթացքում կատարվել է նաև արտաքին գովազդային վահանակների բաշխման վիճակահանություն։ Ըստ ԿԸՀ-ի՝ հինգ քառակուսի մետրը գերազանցող երկու գովազդային վահանակների վրա քարոզչական պաստառներ փակցնելու իրավունք են ստացել «Հաղթանակ» կուսակցությունների դաշինքը և «Մայր Հայաստան» ազգային-դեմոկրատական կուսակցությունը։
Բացի այդ, հանձնաժողովը փոփոխություն է կատարել ԿԸՀ-ի 2025 թվականի մարտի 27-ի թիվ 18-Ն որոշման մեջ, որը վերաբերում է նախընտրական հիմնադրամների մուծումների և ծախսերի հաշվառման կարգին, ինչպես նաև դրանց վերաբերյալ հայտարարագրերի ձևերին։
Ըստ որոշման՝ նախընտրական քարոզչությունը կմեկնարկի հոկտեմբերի 22-ին և կավարտվի նոյեմբերի 14-ին՝ ժամը 24։00-ին։
Կուսակցությունների և դաշինքների թեկնածուների գույքի և եկամուտների հայտարարագրերը ԿԸՀ կայքում կհրապարակվեն մինչև հոկտեմբերի 30-ը։
Նախընտրական հիմնադրամների ֆինանսական մուտքերի և ելքերի վերաբերյալ տեղեկանքները կուսակցությունները պետք է ներկայացնեն ԿԸՀ վերահսկիչ-վերստուգիչ ծառայությանը հոկտեմբերի 25-ից սկսած՝ երեք աշխատանքային օրը մեկ։

На заседании ЦИК путем жеребьевки определены порядковые номера сил, участвующих в выборах в Вагаршапате
Центральная избирательная комиссия Республики Армения на внеочередном заседании 18 октября провела жеребьевку среди партий и партийных блоков, участвующих в выборах в Совет старейшин общины Вагаршапат Армавирской области 16 ноября 2025 года, с целью предоставления порядковых номеров в избирательном бюллетене.
Как передает Арменпресс, очередность участия в жеребьевке определялась в алфавитном порядке названий партий и союзов.
По результатам жеребьевки, зарегистрированные политические силы на выборах в Совет старейшин Вагаршапата будут участвовать под следующими номерами:
Блок партий «Ахтанак» («Победа»), включающий партии «Арач» («Вперёд») и АРФ «Дашнакцутюн» — 1
Партия «Всеармянский фронт» — 2
Партия «Республика» — 3
Национально-демократическая партия «Мать Армения» — 4
Партия «Свободные демократы» — 5
Партия «Наследие» — 6
Партия «Гражданский договор» — 7
Партия «Родина» — 8.
В ходе заседания также была проведена жеребьёвка по размещению наружной рекламы. По данным ЦИК, право разместить агитационные плакаты на двух рекламных щитах площадью более пяти квадратных метров получили блок партий «Победа» и Национально-демократическая партия «Мать Армения».
Кроме того, комиссия внесла изменение в постановление ЦИК от 27 марта 2025 года № 18-Н, касающееся порядка учета взносов и расходов предвыборных фондов, а также форм деклараций по ним.
Согласно решению, избирательная кампания начнётся 22 октября и завершится 14 ноября в 24:00. Декларации об имуществе и доходах кандидатов от партий и блоков будут опубликованы на сайте ЦИК до 30 октября.
Отчеты о поступлении и расходовании предвыборных фондов политические партии обязаны представлять в Контрольно-ревизионную службу ЦИК каждые три рабочих дня, начиная с 25 октября.