Սիյարտոն Ուշակովի հետ քննարկել է Պուտինի և Թրամփի հանդիպման նախապատրաստման ​հարցը
Հունգարիայի արտաքին գործերի և արտաքին տնտեսական կապերի նախարար Պետեր Սիյարտոն հայտնել է, որ ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովի հետ հեռախոսով քննարկել է Ռուսաստանի և ԱՄՆ ղեկավարներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի՝ Բուդապեշտում կայանալիք հանդիպման նախապատրաստման հարցը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է Facebook-ի իր էջում:
«Նախապատրաստությունն ընթանում է, կապի մեջ է Ռուսաստանի նախագահի արտաքին քաղաքականության գլխավոր խորհրդական Յուրի Ուշակովը», - գրել է արտգործնախարարը։
Ավելի վաղ Սիյարտոն հայտնել էր, որ հոկտեմբերի 16-ին հեռախոսով քննարկել է Բուդապեշտի գագաթնաժողովի նախապատրաստական ​​աշխատանքները Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Քրիստոֆեր Լանդաուի հետ։
Հոկտեմբերի 16-ին, Պուտինի հետ հեռախոսազրույցից հետո Թրամփը հայտարարել է, որ իրենք համաձայնության են եկել շուտով հանդիպել Հունգարիայի մայրաքաղաքում։ Ուշակովը նույնպես հայտարարել է, որ Մոսկվան և Վաշինգտոնն «առանց հապաղման» կսկսեն պատրաստել Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների ղեկավարների նոր հանդիպումը, որը կարող է կազմակերպվել Բուդապեշտում: Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը կարգադրել է ստեղծել գագաթնաժողովի նախապատրաստման կազմկոմիտե:

Сийярто обсудил с Ушаковым подготовку встречи Путина и Трампа
Министр иностранных дел и внешнеэкономических связей Венгрии Петер Сийярто сообщил, что обсудил по телефону с помощником президента России Юрием Ушаковым подготовку к предстоящей встрече лидеров России и США Владимира Путина и Дональда Трампа в Будапеште. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он написал на своей странице в Facebook.
“Подготовка идет полным ходом, на связи главный советник президента России по внешней политике Юрий Ушаков”, — написал глава МИД, сопроводив написанное фотографией, где он изображен с мобильным телефоном в руках.
Ранее Сийярто сообщил, что 16 октября обсудил по телефону с главой МИД России Сергеем Лавровым и заместителем госсекретаря США Кристофером Ландау подготовку к саммиту в Будапеште.
16 октября, после телефонного разговора с Путиным, Трамп сообщил о достигнутой ими договоренности о скорой встрече в венгерской столице. Ушаков также заявил, что Москва и Вашингтон “безотлагательно” начнут подготовку к новой встрече лидеров России и США, которая может состояться в Будапеште. Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан распорядился создать организационный комитет по подготовке саммита.