«Պատերազմն ավարտված է»․ Թրամփն Իսրայել մեկնելուց առաջ խոսել է լրագրողների հետ
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Գազայում պատերազմն այլևս ավարտված է։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters լրատվական գործակալությունը, այս մասին նա խոսել է հոկտեմբերի 12-ին Վաշինգտոնից Իսրայել մեկնելուց անմիջապես առաջ լրագրողների հետ զրույցում։
«Պատերազմն ավարտված է։ Դուք հասկանում եք դա»,- նշել է նախագահ Թրամփը։ ԱՄՆ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ կողմերը պահպանելու են հրադադարը։
Լրագրողներից մեկի հարցին, թե ինչ հեռանկարներ են սպասվում տարածաշրջանում, Թրամփն ասել է․ «Կարծում եմ՝ ամեն բան կարգավորվելու է»։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 13-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը նախնական պայմանավորվածության համաձայն ազատ է արձակել իր մոտ պահվող իսրայելցի գերիներից 7-ին։ Ակնկալվում է, որ ընդհանուր առմամբ պետք է ազատ արձակվի իսրայելցի 20 գերի։

“Война окончена”: до визита в Израиль Трамп пообщался с журналистами
Президент США Дональд Трамп заявил об окончании войны в секторе Газа. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на агентство Reuters, об этом он заявил 12 октября в беседе с журналистами непосредственно перед визитом в Израиль.
“Война окончена. Вы это понимаете?”, — сказал президент Трамп. Президент США выразил уверенность в том, что стороны будут соблюдать режим прекращения огня.
На вопрос журналиста, какие перспективы ожидаются в регионе, Трамп ответил: “Да, прекращение огня будет соблюдаться”.
Напомним, что 13 октября палестинское движение ХАМАС, в соответствии с предварительным соглашением, освободило 7 израильских заложников. Ожидается, что в общей сложности будут освобождены 20 израильских заложников.