Հայտնի են Գազայի հատվածում պատերազմը դադարեցնելու Թրամփի պլանի մանրամասները. Իսրայելն ընդունել է այն
Վաշինգտոնը Գազայի հատվածում պատերազմը դադարեցնելու պլան է ներկայացրել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ սեպտեմբերի 29-ին Սպիտակ տանը Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը լավատեսություն է հայտնել, որ Գազայի հատվածում պատերազմը շուտափույթ ավարտ կունենա և հայտարարել է, որ այդ հարցով համաձայնությունը ավելի քան մոտ է։
Թրամփը նշել է, որ Իսրայելը ընդունել է իր առաջարկած խաղաղության պլանը։ Նա հավելել է, որ ՀԱՄԱՍ-ից դեռ համաձայնություն չեն ստացել և ասել է, որ ՀԱՄԱՍ-ից համաձայնություն չստանալու դեպքում Իսրայելը կունենա Վաշինգտոնի ամբողջական աջակցությունը՝ ՀԱՄԱՍ-ի դեմ գործողություններում։
Վաշինգտոնի առաջարկած պլանը ենթադրում է, որ Իսրայելի կողմից դրան հավանություն տալուց հետո 72 ժամվա ընթացքում ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող բոլոր իսրայելցի պատանդները պետք է ազատ արձակվեն։ Իր հերթին Իսրայելն ազատ է արձակելու  հարյուրավոր պաղեստինցի պատանդներին և աստիճանաբար դուրս է բերելու իր զորքերը Գազայի հատվածից։
Պլանի համաձայն՝ Գազայի հատվածը դառնում է ապառազմականացված գոտի, իսկ ՀԱՄԱՍ-ը պետք է հրաժարվի պաղեստինյան այդ շրջանը որևէ ձև կառավարելու դերից, իսկ խմբավորման անդամները, որոնք վայր կդնեն զենքերը, կկարողանան հեռանալ արտերկիր։
Այս քայլերից հետո, համաձայն պլանի, Գազայի հատվածում կտեղակայվեն միջազգային ուժեր և կսկսվեն հումանիտար օգնության մասշտաբային մատակարարումներ։ Բացի այդ, կստեղծվի հատուկ տնտեսական գոտի։ Նշվում է նաև, որ Գազայի հատվածից մարդկանց բռնի տեղահանում չի իրականացվելու։
Գազայի հատվածը անցումային շրջանում կղեկավարվի տեխնոկրատների կոմիտեի կողմից՝ մինչև պաղեստինյան կառավարության կողմից բարեփոխումների իրականացումը։ Այդ կոմիտեն կձևավորվի պաղեստինցիների և փորձագետներից՝ ամբողջ աշխարհից։ Ի թիվս այլոց՝ հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու ցանկություն ունի Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Թոնի Բլեերը։ Թրամփը հայտարարել է, որ հանձնաժողովը ինքն է ցանկանում գլխավորել։

Известны подробности плана Трампа по прекращению войны в секторе Газа. Израиль принял их
Как сообщает “Арменпресс”, 29 сентября президент США Дональд Трамп на встрече с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху в Белом доме выразил оптимизм по поводу скорого окончания войны в секторе Газа и заявил, что соглашение по этому вопросу более чем близко.
Трамп сообщил, что Нетаньяху принял предложенный им мирный план. Он добавил, что пока не получил согласия ХАМАС, но в случае если ХАМАС не примет его, Израиль получит полную поддержку Вашингтона в своих действиях против ХАМАС.
Предложенный Вашингтоном план предполагает освобождение всех израильских заложников, удерживаемых ХАМАС, в течение 72 часов после его принятия Израилем. В свою очередь, Израиль освободит сотни палестинских заложников и постепенно выведет свои войска из сектора Газа.
Согласно плану, сектор Газа станет демилитаризованной зоной, ХАМАС должен отказаться от любой роли в управлении палестинской территорией, а члены группировки, сложившие оружие, смогут покинуть страну.
После этого, согласно плану, в секторе Газа будут размещены международные силы и начнутся масштабные поставки гуманитарной помощи. Кроме того, там будет создана особая экономическая зона. Также отмечается, что принудительного перемещения людей из сектора Газа не произойдет.
В переходный период сектор Газа будет управляться комитетом технократов до проведения палестинским правительством реформ. Этот комитет будет сформирован из палестинцев и экспертов со всего мира. В частности, бывший премьер-министр Великобритании Тони Блэр заинтересован в участии в работе комитета. Трамп объявил, что он сам желает возглавить этот комитет.