Փարաքար համայնքի ղեկավար Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության դեպքով կա ձերբակալված անձ․ փոխոստիկանապետ
Փարաքար համայնքի ղեկավար Վալոդյա Գրիգորյանի և ոստիկանության աշխատակից Կարեն Աբրահամյանի սպանության դեպքով կա ձերբակալված անձ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին 24news-ի հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Քննչական գլխավոր վարչության պետ, ոստիկանության պետի տեղակալ, գնդապետ Վարդան Վարդանյանը։
Վարդանյանի խոսքով՝ գործը կապված է միջանձնային հարաբերությունների հետ և փետրվարին արձանագրված միջադեպի շարունակությունն է։
«Քաղաքական որևէ էլեմենտ չկա դեպքի շրջանակներում։ Ընդհանուր դեպքը միջանձնային հարաբերությունների հետևանք է»,- ընդգծել է նա՝ հերքելով տարածված պնդումները, թե այն կարող է դիտվել որպես քաղաքական պատվեր։
Լրագրողների հարցին, թե ով է բերման ենթարկված անձը և ինչ քննչական գործողություններ են իրականացվում, Վարդանյանը պատասխանել է,  պաշտոնապես առաջիկայում հանդես կգան հայտարարությամբ ավելի մանրամասն դեպքի մասին։
«Քննչական գործողությունները շարունակվում են»,- հավելել է նա։
ՆԳՆ մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանն էլ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ առայժմ նոր տեղեկություն չունեն հաղորդելու։ «Միջոցառումները շարունակվում են»,- ասաց նա՝ արձագանքելով մամուլում տարածված լուրերին։
Ավելի վաղ մի շարք լրատվամիջոցներ գրել էին, որ Վալոդյա Գրիգորյանի և ոստիկանության աշխատակից Կարեն Աբրահամյանի սպանության մեջ կասկածվող անձը հայտնաբերվել է։ Ըստ հրապարակված տեղեկությունների՝ նա փետրվարին սպանված 29-ամյա Գրիգոր Օհանյանի եղբայրն է՝ Նարեկ Օհանյանը։ Վերջինս Մերձավանի նախկին համայնքապետ Մհեր Ախտոյանի հորաքրոջ որդին է։
Սեպտեմբերի 24-ին Մերձավանում զինված հարձակման հետևանքով սպանվել էին Փարաքար համայնքի ղեկավար Վալոդյա Գրիգորյանը և ոստիկանության աշխատակից Կարեն Աբրահամյանը։ Գնդակահարության հետևանքով վիրավորվել էր նաև Արթուր Գալստյանը։

По делу об убийстве главы общины Паракар есть арестованный подозреваемый
По делу об убийстве главы общины Паракар Володи Григоряна и сотрудника полиции Карена Абрамяна есть арестованное лицо. Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с 24news сказал начальник Главного следственного управления полиции МВД Армении, заместитель начальника полиции, полковник Вардан Варданян.
По словам Варданяна, дело связано с межличностными отношениями и является продолжением инцидента, который произошел в феврале.
«В деле нет политического компонента. В целом, инцидент является следствием межличностных отношений», — подчеркнул он, опровергнув распространённые утверждения о том, что его можно расценивать как политический заказ.
На вопросы журналистов о том, кто задержан и какие следственные действия проводятся, Варданян ответил, что в ближайшее время будет сделано официальное более подробное заявление по делу.
«Следственные действия продолжаются», — добавил он.
Пресс-секретарь МВД Нарек Саргсян в беседе с «Арменпресс» отметил, что пока не располагает новой информацией. «Мероприятия продолжаются», — сказал он, комментируя муссируемые в прессе слухи.
Ранее ряд СМИ писали о том, что установлена ​​личность подозреваемого в убийстве Володи Григоряна и сотрудника полиции Карена Абрамяна. Согласно опубликованной информации, он является братом убитого в феврале 29-летнего Григора Оганяна. Нарек Оганян — сын двоюродного брата бывшего мэра Мердзавана Мгера Ахтояна.
24 сентября в результате вооруженного нападения в Мердзаване погибли глава общины Паракар Володя Григорян и сотрудник полиции Карен Абрамян. В результате перестрелки также был ранен Артур Галстян.