ԱՄՆ պետդեպն ու ՌԴ ԱԳՆ-ն մանրամասներ են հայտնել Ռուբիո-Լավրով հանդիպումից
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ վերահաստատել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կոչն Ուկրաինայում Ռուսաստանի կողմից ռազմական գործողությունները դադարեցնելու վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ԱՄՆ-ի պետքարտուղարությունը։
«Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հանդիպել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Պետքարտուղարը վերահաստատել է նախագահ Թրամփի կոչը՝ դադարեցնելու սպանությունները և ընդգծել Մոսկվայի կողմից ռուս-ուկրաինական պատերազմի տևական լուծման ուղղությամբ բովանդակալից քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը»,- նշվել է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության փոխանցմամբ՝ Լավրովն ընդգծել է երկու երկրների ղեկավարների կողմից Ալյասկայում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին հետևելու պատրաստակամությունը և նշել Կիևի և մի քանի եվրոպական մայրաքաղաքների կողմից առաջ մղվող «սխեմաների» անընդունելիությունը, որոնք «ուղղված են հակամարտության երկարաձգմանը»։
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել Ռուսաստանի և ԱՄՆ արտաքին գործերի մարմինների միջև կառուցողական երկխոսությունը։

Госдепартамент США и МИД РФ сообщили подробности встречи Рубио-Лавров
В ходе встречи с главой МИД России Сергеем Лавровым на полях 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН госсекретарь США Марко Рубио повторил призыв президента США Дональда Трампа к прекращению военных операций России на Украине.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Госдепартамент США.
“Госсекретарь Марко Рубио встретился с главой МИД России Сергеем Лавровым. Госсекретарь напомнил о призыве президента Трампа добиться завершения кровопролития и о том, что Москве следует предпринять серьезные шаги, направленные на долговременное прекращение конфликта между Россией и Украиной”, - говорится в сообщении.
Как сообщает МИД России, Лавров подчеркнул готовность лидеров двух стран следовать договоренностям, достигнутым на Аляске, и отметил недопустимость “происков”, продвигаемых Киевом и рядом европейских столиц, которые “направлены на затягивание конфликта”.
Стороны договорились продолжить конструктивный диалог между внешнеполитическими ведомствами России и США.