ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը հանդիպել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի օգնականի հետ
Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի օգնական, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի ադմինիստրատորի տեղակալ, Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Իվանա Ժիվկովիչի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ զրուցակիցները բարձր են գնահատել կայուն զարգացման, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման և մարդու իրավունքների խթանման ուղղությամբ Հայաստանի և ՄԱԶԾ միջև ձևավորված համագործակությունը։ Կարևորվել է 2026-2030 թթ. երկրի ծրագրային փաստաթղթի ընդունումը, որը նոր հնարավորություններ է բացում կողմերի միջև համագործակցությունն էլ ավելի խորացնելու և ամրապնդելու համար։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է փախստականների երկարաժամկետ խնդիրների հասցեագրման անհրաժեշտությունը և այդ հարցում ՄԱԶԾ աջակցության կարևորությունը, մասնավորապես՝ ընդունող համայնքների արձագանքմանը և փախստականների ինտեգրման խթանմանը, ինչպես նաև սոցիալական համախմբվածության ապահովմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման միջոցով:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն իր զրուցակցին է ներկայացրել 2026 թ. Երևանում կայանալիք Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) ընդառաջ իրականացվող աշխատանքները և անդրադարձել  է ՄԱԶԾ ներգրավվածության հնարավորություններին՝ հաշվի առնելով վերջինիս ներուժը կլիմայի, կենսաբազմազանության և շրջակա միջավայրի հարցերում։

On September 23, in New York, on the sidelines of the 80th Session of the UNGA, Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan had a meeting with Ivana Živković, the UN Assistant Secretary-General, UNDP Assistant Administrator and Director of the Regional Bureau for Europe and the Commonwealth of Independent States (RBEC), the foreign ministry said in a readout.
The interlocutors commended the cooperation established between Armenia and UNDP in advancing sustainable development, strengthening democratic institutions and advancing human rights. The adoption of the Country Programme Document (CPD) for 2026-2030 was emphasized, which opens new opportunities to further elevate and consolidate the partnership between the parties.
The Deputy Foreign Minister of Armenia underscored the necessity to address the long-term needs of refugees and the importance of UNDP’s support in this regard, particularly in implementing programs aimed at the response of host communities, promoting refugee integration and fostering social cohesion.
The Deputy Foreign Minister briefed his counterpart on the preparatory work underway for the upcoming 17th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17), to be hosted in Armenia in 2026, and discussed potential avenues for the engagement of UNDP, taking into account its expertise in climate, biodiversity, and environmental issues.