Ղազախստանի նախագահը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ղազախստանի նախագահն այդ մասին ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում տեղի ունեցած բարձրաստիճան դեբատների ժամանակ ունեցած ելույթում։
«Ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումն ԱՄՆ նախագահի միջնորդությամբ։ Սա վկայում է այն մասին, որ նույնիսկ երկարատև հակամարտությունները լուծվում են դիվանագիտական ճանապարհով և առողջ բանականության շնորհիվ։ Առաջնորդվելով այս սկզբունքով՝ Ղազախստանն նախապատվությունը տալիս է դիվանագիտությանը, լարվածության թուլացմանը և երկխոսությանը, ոչ թե ուժին»,-ասել է Տոկաևը։

Президент Казахстана приветствует процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев приветствует процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном при посредничестве президента США Дональда Трампа.
Как сообщает “Арменпресс”, президент Казахстана заявил об этом, выступая на дебатах высокого уровня в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
“Мы приветствуем нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном при посредничестве президента США. Это свидетельствует о том, что даже застарелые конфликты решаются дипломатическим путем и здравым смыслом. Руководствуясь этим принципом, Казахстан отдает предпочтение дипломатии, деэскалации и диалогу, а не силе”, - заявил Токаев.