Իրանի նախագահը Հայաստանի հետ հարաբերություններն ընդլայնելու պատրաստակամություն է հայտնել
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը Հայաստանի հետ հարաբերություններն ամրապնդելու և ընդլայնելու վճռականություն է հայտնել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է «Թասնիմ» գործակալությունը, այս մասին Փեզեշքիանը նշել է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված առանձին ուղերձներում՝ մատնանշելով երկու երկրների քաղաքակրթական և մշակութային կապերը։
Մասուդ Փեզեշքիանը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների ղեկավարությունների հովանու ներքո երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործընթացը կշարունակի ընթանալ ընդհանուր շահերին և ռազմավարական նպատակներին համապատասխան:
Իրանի նախագահն ընդգծել է նաև վերջին տարիներին Թեհրանի և Երևանի միջև քաղաքական, տնտեսական և մշակութային ոլորտներում արձանագրված առաջընթացը՝ վստահություն հայտնելով, որ երկու կողմի պաշտոնատար անձանց հանձնառությունը կնպաստի երկկողմ կապերի հետագա զարգացմանը:
Փեզեշքիանը նաև նշել է, որ Իրանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների ամրապնդումը կնպաստի ոչ միայն Հայաստանի և Իրանի ժողովուրդների բարգավաճմանը, այլև խաղաղությանն ու կայունությանը ողջ տարածաշրջանում:

Президент Ирана выразил готовность к расширению отношений с Арменией
Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на агентство “Тасним”, Пезешкиан отметил это в посланиях президенту Армении Ваагну Хачатуряну и премьер-министру Николу Пашиняну, подчеркнув цивилизационные и культурные связи между двумя странами.
Масуд Пезешкиан выразил надежду, что процесс укрепления двусторонних отношений под руководством лидеров двух стран будет продолжаться в соответствии с общими интересами и стратегическими целями.
Президент Ирана также подчеркнул прогресс, достигнутый в последние годы в политической, экономической и культурной сферах между Тегераном и Ереваном, выразив уверенность, что приверженность официальных лиц обеих сторон будет способствовать дальнейшему развитию двусторонних связей.
Масуд Пезешкиан также отметил, что укрепление отношений между Ираном и Арменией будет способствовать не только процветанию народов Армении и Ирана, но и миру и стабильности во всем регионе.