Իրանի նախագահը Հայաստանի հետ հարաբերություններն ընդլայնելու պատրաստակամություն է հայտնել
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը Հայաստանի հետ հարաբերություններն ամրապնդելու և ընդլայնելու վճռականություն է հայտնել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է «Թասնիմ» գործակալությունը, այս մասին Փեզեշքիանը նշել է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված առանձին ուղերձներում՝ մատնանշելով երկու երկրների քաղաքակրթական և մշակութային կապերը։
Մասուդ Փեզեշքիանը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների ղեկավարությունների հովանու ներքո երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործընթացը կշարունակի ընթանալ ընդհանուր շահերին և ռազմավարական նպատակներին համապատասխան:
Իրանի նախագահն ընդգծել է նաև վերջին տարիներին Թեհրանի և Երևանի միջև քաղաքական, տնտեսական և մշակութային ոլորտներում արձանագրված առաջընթացը՝ վստահություն հայտնելով, որ երկու կողմի պաշտոնատար անձանց հանձնառությունը կնպաստի երկկողմ կապերի հետագա զարգացմանը:
Փեզեշքիանը նաև նշել է, որ Իրանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների ամրապնդումը կնպաստի ոչ միայն Հայաստանի և Իրանի ժողովուրդների բարգավաճմանը, այլև խաղաղությանն ու կայունությանը ողջ տարածաշրջանում:

Iran seeks stronger ties with Armenia
Iranian President Masoud Pezeshkian highlighted determination to “strengthen and expand” relations with Armenia, emphasizing the “historical and cultural” bonds that unite the two neighboring nations, the Iranian Tasnim News Agency reported.
In separate messages addressed to Armenian President Vahagn Khachaturyan and Prime Minister Nikol Pashinyan, President Pezeshkian pointed to the “longstanding civilizational and cultural ties between the two nations, noting that these foundations provide a solid basis for deepening cooperation.”
He expressed hope that, under the leadership of both countries, the process of enhancing bilateral relations would continue to advance in line with common interests and strategic objectives.
The Iranian president also underscored the progress witnessed in recent years in political, economic, and cultural cooperation between Tehran and Yerevan, expressing confidence that the commitment of officials on both sides, coupled with the available opportunities for collaboration, would further promote bilateral ties.
Pezeshkian also noted that stronger Iran-Armenia relations would contribute not only to the prosperity of the two nations but also to peace and stability across the region.