Պորտուգալիան պաշտոնապես ճանաչել է Պաղեստինի Պետությունը
Պորտուգալիայի արտաքին գործերի նախարար Պաուլո Ռանգելը հայտարարել է, որ իր երկիրը ճանաչել է Պաղեստինի Պետությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
«Պաղեստինի Պետության ճանաչումը Պորտուգալիայի արտաքին քաղաքականության հաստատուն, անփոփոխ և հիմնարար գծի իրականացումն է», - ՄԱԿ-ում Պորտուգալիայի մշտական առաքելության կենտրոնակայանում լրագրողներին ասել է Ռանգելը։
Նրա խոսքով՝ Պորտուգալիան պաշտպանում է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության՝ երկու պետության սկզբունքով կարգավորումը՝ որպես արդար և երկարատև խաղաղության միակ ճանապարհ։
«Հրադադարը հրատապ է»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ ՀԱՄԱՍ-ը չի կարող որևէ տեսակի վերահսկողություն ունենալ Գազայում կամ դրանից դուրս։ Նա պահանջել է նաև ազատ արձակել բոլոր պատանդներին։
Ռանգելը նաև նշել է, որ Պաղեստինի Պետության ճանաչումը «չի վերացնում Գազայում տիրող մարդասիրական աղետը»։ Նա դատապարտել է այնտեղ տարածված սովը, ավերածությունները և «իսրայելական բնակավայրերի ընդլայնումն Արևմտյան ափին»։
Պաղեստինը ճանաչել են նաև Մեծ Բրիտանիան, Կանադան և Ավստրալիան։
Al Jazeera-ի փոխանցմամբ՝ ՄԱԿ-ի 193 անդամ երկրներից Պաղեստինի Պետությունը 1967 թվականի սահմաններով ճանաչած երկրների թիվը գերազանցել է 150-ը։

Португалия официально признала Государство Палестина
Министр иностранных дел Португалии Паулу Ранжел объявил о признании Государства Палестина. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Reuters.
«Признание Государства Палестина — это реализация твёрдой, неизменной и основополагающей линии внешней политики Португалии», — заявил Ранжел журналистам в штаб-квартире Постоянного представительства Португалии при ООН.
По его словам, Португалия поддерживает урегулирование палестино-израильского конфликта на основе принципа двух государств как единственного пути к справедливому и прочному миру.
«Прекращение огня необходимо безотлагательно», — отметил он, добавив, что ХАМАС не может иметь никакого контроля ни в секторе Газа, ни за его пределами. Он также потребовал освобождения всех заложников.
Рангел также отметил, что признание Государства Палестина «не устраняет гуманитарную катастрофу в секторе Газа». Он осудил повсеместный голод, разрушения и «расширение израильских поселений на Западном берегу».
Палестину также признали Великобритания, Канада и Австралия.
По данным телеканала Al Jazeera, число стран, признавших Государство Палестина в границах 1967 года, превысило 150 из 193 государств-членов ООН.