Ալ-Շարաան կդառնա 1967 թվականից ի վեր ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային մասնակցող Սիրիայի առաջին նախագահը
Սիրիայի նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան ժամանել է Նյու Յորք՝ մասնակցելու ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նիստերին։ «Արմենպերս»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է  Սիրիայի պետական լրատվական գործակալությունը։ Սա 1967 թվականից ի վեր Սիրիայի նախագահի առաջին այցն է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային։
Ակնկալվում է, որ Շարաան իր առաջին ելույթը կունենա Գլխավոր ասամբլեայում, որը սեպտեմբերի 23-ին կսկսի 80-րդ նստաշրջանի աշխատանքները։
Reuters-ը նշում է, Շարաան, ով ահաբեկչական «Ալ-Քաիդա» խմբավորման նախկին առաջնորդն է ու ում համար ժամանակին 10 մլն դոլարի գլխագին էր սահմանված, մեծ դիվանագիտական հաղթանակ տոնեց, երբ մայիսին Ռիյադում նրան ճանաչեց ու հանդիպեց ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Դրան հաջորդող ժամանակահատվածում ԱՄՆ-ն վերացրեց Սիրիայի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների մեծ մասը, իսկ Թրամփի վարչակազմն իր աջակցությունը հայտնեց Շարաայի՝ երկիրը միավորելու և կայունացնելու ջանքերին։

Аш-Шараа станет первым президентом Сирии, участвующим в Генеральной Ассамблее ООН с 1967 года
Президент Сирии Ахмед аш-Шараа прибыл в Нью-Йорк для участия в Генеральной Ассамблее ООН. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на государственное информационное агентство Сирии, это первый визит президента Сирии в Генеральную Ассамблею ООН с 1967 года.
Ожидается, что Шараа первым выступит речью на Генеральной Ассамблее, 80-я сессия которой откроется 23 сентября.
Агентство Reuters отмечает, что Шараа, бывший лидер террористической группировки «Аль-Каида», за голову которого когда-то была назначена награда в 10 миллионов долларов, отпраздновал крупную дипломатическую победу, когда в Эр-Рияде в мае его признал и встретил президент США Дональд Трамп.
В последующий период Соединенные Штаты сняли большинство санкций с Сирии, а администрация Трампа выразила поддержку усилиям Шаараа по объединению и стабилизации страны.