Վարչապետն այցելել է  «Սրբազան երկխոսություն․ Լուվրից Հայաստանի պատմության թանգարան» խորագրով միջազգային ցուցահանդես
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է  Հայաստանի պատմության թանգարան, որտեղ ծանոթացել է  «Սրբազան երկխոսություն․ Լուվրից Հայաստանի պատմության թանգարան» խորագրով միջազգային ցուցահանդեսին  ներկայացված նմուշներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել նաև Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ-ում  Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, Լուվրի թանգարանի նախագահ-տնօրեն Լորանս դե Կարը և Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը։
Ցուցահանդեսը բացվել է ՀՀ անկախության տոնին՝ Հայաստանի պատմության թանգարանի և Փարիզի Լուվրի թանգարանի համագործակցությամբ, ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ։
Ըստ աղբյուրի՝ Լուվրի թանգարանի հավաքածուից տասնվեց ուշագրավ արևելաքրիստոնեական գլուխգործոց  երկխոսության ձևաչափով ցուցադրված է Հայաստանի պատմության թանգարանի հարուստ հավաքածուներից հատուկ առանձնացված ընտրանու հետ: Ներկայացված են 4-րդ դարից մինչև 19-րդ դարն ընդգրկող գլուխգործոցներ՝ ապակու և փայտարվեստի օրինակներ, քարից քանդակներ՝ խաչքարեր, ճարտարապետական բեկորներ, ոսկերչական բացառիկ աշխատանքներ, ինչպես նաև եկեղեցական հանդերձանք, վարագույրներ, սպասք և սրբապատկերներ:
Նշվում է, որ երկու հավաքածուների համատեղ ցուցադրությունը նպատակ ունի ընդգծելու Հայաստանի և քրիստոնյա Արևելքի բազմադարյա գեղարվեստական ժառանգության ամբողջ հարստությունն ու բազմազանությունը։ Ըստ կազմակերպիչների՝ ցուցահանդեսով սկիզբ է դրվելու Հայաստանի պատմության թանգարանի և Լուվրի թանգարանի համագործակցության նոր ձևաչափին՝ հիմնված անցյալ տարի երկու հաստատությունների միջև կնքված հուշագրի վրա։

Премьер-министр Пашинян посетил международную выставку «Священный диалог: от Лувра до Музея истории Армении»
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Музей истории Армении, где ознакомился с экспонатами международной выставки под названием «Священный диалог: от Лувра до музея истории Армении».
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, на открытии выставки также присутствовали председатель Национального Собрания Ален Симонян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, мэр Еревана Тигран Авинян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, Чрезвычайный и Полномочный посол Французской Республики в Республике Армения Оливье Декотиньи, президент-директор Лувра Лоранс де Кар и директор Музея истории Армении Давид Погосян.
Выставка открылась в День независимости Республики Армения при сотрудничестве Музея истории Армении и Лувра (Париж) при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта.
В рамках этой эксклюзивной выставки впервые в Армении представлены шестнадцать замечательных экспонатов из коллекций Лувра, которые объединены с более чем двумя десятками ценными экспонатами Музея истории Армении. Представлены шедевры, которые датируются периодом с IV по XIX века: образцы изделий из стекла и дерева, каменные скульптуры — хачкары, архитектурные фрагменты, исключительные ювелирные изделия, а также церковные облачения, занавес, столовая посуда и иконы.
Совместная выставка двух коллекций призвана продемонстрировать все богатство и разнообразие многовекового художественного наследия Армении и христианского Востока. По словам организаторов, выставка положила начало новому формату сотрудничества между Музеем истории Армении и Лувром, основанному на подписанном в прошлом году между двумя учреждениями в прошлом году меморандуме.