Միացյալ Նահանգները կանգնած է Հայաստանի կողքին՝ որպես արժեքավոր գործընկերոջ. պետքարտուղար Ռուբիո
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի ժողովրդին Անկախության 34-րդ տարեդարձի առթիվ՝ նշելով. «Մենք ուրախ ենք աջակցել Հայաստանին էներգետիկ անվտանգության բարձրացման, առևտրի ընդլայնման և սահմանների պաշտպանության ուժեղացման հարցում՝ միաժամանակ վերահաստատելով մեր հավատարմությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի ուղերձում ասվում է. «Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անունից շնորհավորում եմ Հայաստանի ժողովրդին Անկախության 34-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Միացյալ Նահանգները կանգնած է Հայաստանի կողքին՝ որպես մեր արժեքավոր գործընկերոջ, երբ մենք միասնաբար առաջ ենք մղում մեր ընդհանուր նպատակները՝ խաղաղության, բարեկեցության և կայունության ապահովման ուղղությամբ Հարավային Կովկասում։ Մեր կայուն և ամուր հարաբերությունները հիմնված են հզոր մշակութային կապերի, համատեղ սկզբունքների և տարածաշրջանային անվտանգությունն ու տնտեսական հնարավորությունները խթանելու փոխադարձ ձգտման վրա։
Նախագահ Թրամփի նշանակալի գագաթնաժողովը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի հայտարարած 145 միլիոն դոլարի աջակցությունը՝ ուղղված «Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարեկեցության» (TRIPP) ծրագրի իրագործմանը, ընդգծում են մեր երկրի անխախտ հանձնառությունը Հայաստանի նկատմամբ և միևնույն ժամանակ կարևորում են մեր համատեղ ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանային փոխկապվածության, տնտեսական ներդրումների և անվտանգության համագործակցության խթանմանը։ Մենք ուրախ ենք աջակցել Հայաստանին էներգետիկ անվտանգության բարձրացման, առևտրի ընդլայնման և սահմանների պաշտպանության ուժեղացման հարցում՝ միաժամանակ վերահաստատելով մեր հավատարմությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը։ Ռազմավարական գործընկերությունն ու նախագահ Թրամփի և Վարչապետ Փաշինյանի կողմից ստորագրված երկկողմ համաձայնագրերը հանդիսանում են մեր համագործակցության հիմնասյուները՝ ուղղված այս ընդհանուր նպատակների առաջխաղացմանը։
Քանի որ Հայաստանը շարունակում է կերտել իր ապագան՝ որպես խաղաղության և զարգացման խաչմերուկ, Միացյալ Նահանգները վերահաստատում է իր հավատարմությունը՝ ավելի փոխկապված, կայուն և բարեկեցիկ տարածաշրջան ունենալու տեսլականին»։

Соединенные Штаты стоят рядом с Арменией - ценным партнером: госсекретарь Рубио
Государственный секретарь США Марко Рубио направил поздравительное послание народу Армении по случаю 34-й годовщины независимости, отметив: «Мы рады поддержать Армению в повышении энергетической безопасности, расширении торговли и укреплении охраны границ, одновременно подтверждая нашу приверженность суверенитету и территориальной целостности Армении».
Как передает Арменпресс,  в послании госсекретаря США говорится: «От имени Соединенных Штатов Америки поздравляю народ Армении с 34-й годовщиной независимости».
Соединенные Штаты стоят рядом с Арменией, поддерживая нашего ценного партнёра, в продвижении наших общих целей по обеспечению мира, процветания и стабильности на Южном Кавказе. Наши крепкие, устойчивые отношения основаны на прочных культурных связях, общих принципах и взаимном стремлении к региональной безопасности и экономическим возможностям.
Знаменательный саммит президента Трампа между Арменией и Азербайджаном и объявление США о выделении Армении помощи в размере 145 миллионов долларов на реализацию программы Трампа «Путь к международному миру и процветанию»  (TRIPP) подчеркивают неизменную приверженность нашей страны Армении, подчеркивая наши совместные усилия по укреплению региональных связей, экономическим инвестициям и сотрудничеству в области безопасности. Мы рады поддержать путь Армении к повышению энергетической безопасности, расширению торговли и укреплению безопасности границ, подтверждая при этом нашу приверженность суверенитету и территориальной целостности Армении. Стратегическое партнерство и двусторонние меморандумы о взаимопонимании, подписанные Президентом Трампом и Премьер-министром Пашиняном, являются краеугольными камнями наших усилий по продвижению этих общих целей.
Поскольку Армения продолжает строить свое будущее как перекресток мира и развития, Соединенные Штаты подтверждают свою приверженность созданию более взаимосвязанного, стабильного и процветающего региона».