Ինչո՞ւ կարող է լինել Միլան ֆուտբոլային ակումբ, բայց չի կարող լինել Արտաշատ ակումբ. Փաշինյանը՝ հայրենասիրության մոդելի մասին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ հայրենասիրության մոդելին, դրա դրսևորումներին, Հայաստանի հետ առնչություն չունեցող տարբեր անվանումների կիրառությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 7–րդ համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով հարցին՝ ասաց. «Խարույկի եմ գնացել, երեխաներին հարցնում եմ, թե Հայաստանի ամենաբարձր լեռը ո՞րն է: Երեխաների 70 տոկոսն ասում է՝ Արարատը, նրանք նույնիսկ չգիտեն, որ Արարատը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չէ: Նույնիսկ մեզ՝ հայերիս հետ շփվող շատերը չգիտեն, որովհետև մենք այդպես ենք խոսում: Հետո իմանում են, ասում են՝ Արարատը ՀՀ–ի տարածքո՞ւմ չէ: Ի՞նչ են մտածում մեր մասին»:
Վարչապետն անդրադարձավ նաև ֆուտբոլին, որից դժգոհություններ կան:
«Լուրերն եմ նայում. «Վանը հաղթեց Ալաշկերտին»: Ես ինձ հարց եմ տալիս՝ կարո՞ղ է սա ֆուտբոլի զարգացման հետ կապ ունի»,–հարցրեց Փաշինյանը։
Նա հարց բարձրացրեց՝ օրինակ ինչո՞ւ է Իտալիայի թիմի անունը Միլան, անգլիական թիմի անունն ինչո՞ւ է Լիվերպուլ, իսպանական թիմի անունն ինչո՞ւ է Բարսելոնա, իսկ Հայաստանի հավաքականում նման անվանումներով թիմեր չկա գրեթե: «Հայաստանում չի՞ կարող թիմի անունը լինել, ենթադրենք, Հրազդան, Իջևան: Ինչո՞ւ կարող է լինել Միլան, և ինչո՞ւ չի կարող լինել Արտաշատ: Արտաշատը մեր ինքնությունն է, Արտաշատը մեր ինքնությունների ինքնությունն է, մեր մայրաքաղաքների մայրաքաղաքն է»,–ասաց վարչապետը:
Նա հարցրեց՝ ինչո՞ւ պետք է Հայաստանում սուպերմարկետը կոչվի Վան, Ալաշկերտ, Ադանա:
«Մեր հայրենասիրության մոդելն ինչի՞ վրա է ձևավորված: Եկեք գնանք տեսնենք, թե այդ բոլոր գրքերը, վեպերը, պիեսները ե՞րբ են գրվել. գրվել են Ստալինի, Խրուշչովի, Բրեժնևի օրոք, խորհրդային «Գլավլիտ»–ի պայմաններում: Ինչո՞ւ է «Գլավլիտ»–ը թույլ տվել, որ այդ ամենը հրապարակվի: Ինքը գիտեր, որ մենք հայրենասեր ենք, բայց իր համար կարևոր էր այդ հայրենասիրությունը թույլ չտալ, թույլ չտալ, որ դա իրական Հայաստանի հետ կապ ունենա, որ ԽՄ ժողովուրդներն այնպիսի հակասություններ ունենան իրար հետ, որ խիստ կառավարելի լինեն կենտրոնական իշխանության կողմից»,–ասաց Փաշինյանը:
Նա առաջարկեց ժողովրդին ինքն իրեն հարց տալ՝ ինչո՞ւ է իտալական ակումբի անունը Միլան, և այդ ակումբը սուպեր ակումբ է, իսկ ինչո՞ւ է, որ հայկական թիմի անունը Ալաշկերտ է, և ցավոք, սուպեր ակումբ չէ:
«Կարո՞ղ է՝ այդտեղից է պետք սկսել, որովհետև հոգեբանությունը ամեն ինչի, առավել ևս սպորտի մեջ կարևոր է»,–ընդգծեց վարչապետը:

Почему может быть футбольный клуб «Милан», но не может быть клуба «Арташат»? Пашинян - о модели патриотизма
Премьер-министр Армении Никол Пашинян коснулся модели патриотизма, его проявлений и использования различных названий, не имеющих никакого отношения к Армении.
Как передает Арменпресс, Пашинян, отвечая на этот вопрос в беседе с журналистами в рамках 7-го съезда партии «Гражданский договор», сказал: «Я подошел к костру, спросил детей, какая самая высокая гора в Армении. 70 процентов детей ответили, что Арарат, они даже не знают, что Арарат не находится на территории Республики Армения. Даже многие, кто общается с нами, армянами, не знают этого, потому что мы так говорим. Потом они узнают, удивляются — разве Арарат находится не на территории Республики Армения? Что они о нас думают?»
Премьер-министр также коснулся темы футбола, вызвавшего недовольство. «Смотрю новости: „Ван“ победил „Алашкерт“». Задаюсь вопросом: может ли это иметь отношение к развитию футбола?» — спрашивает Пашинян.
Он поднял вопрос: например, почему итальянская команда называется «Милан», почему английская команда называется «Ливерпуль», почему испанская команда называется «Барселона», а в сборной Армении почти нет команд с такими названиями. «Разве название команды в Армении не может быть, скажем, «Раздан», «Иджеван»? Почему может быть «Милан», а почему не может быть «Арташат»? Арташат — наша идентичность, Арташат — идентичность наших идентичностей, это столица наших столиц», — сказал премьер-министр.
Он спросил: почему супермаркет в Армении должен называться «Ван», «Алашкерт», «Адана»?
«На чём основана наша модель патриотизма? Давайте посмотрим, когда были написаны все эти книги, романы, пьесы. Они были написаны при Сталине, Хрущёве, Брежневе, в условиях советского «Главлита». Почему «Главлит» разрешил всё это публиковать? Он знал, что мы патриоты, но ему было важно не допустить этого патриотизма, не допустить его какой-либо связи с реальной Арменией, чтобы у народов Армянской ССР возникли такие противоречия друг с другом, которые были бы строго управляемы центральной властью», — сказал Пашинян.
Он предложил людям задаться вопросом: почему итальянский клуб называется «Милан», и этот клуб является суперклубом, и почему армянская команда называется «Алашкерт», и, к сожалению, она не суперклуб?
«Может быть, стоит начать с этого, ведь психология важна во всём, и более всего - в спорте», — подчеркнул премьер-министр.