Վարչապետը պարզաբանեց, թե իր հայրենասիրության ներկայիս մոդելը ինչով է տարբերվում 2019–ի մոդելից
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանեց, թե իր հայրենասիրության ներկայիս մոդելը ինչով է տարբերվում 2019–ի իր հայրենասիրության մոդելից և որն է 2019–ին արած իր որոշ հայտարարությունների պատճառը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 7–րդ համաժողովի շրջանակում:
«Չեմ կարող մոռանալ, որ 2019թ-ին հայտարարել եմ՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ»: Ինչո՞ւ եմ այսօր խաղաղության բերկրանք ապրելով՝ 2019-ին արել այդ հայտարարությունը: Սա պետք է շատ կոնկրետ պատճառ ու բացատրություն ունենա: Եվ բացատրությունն իրոք շատ կոնկրետ է: Այդ արտահայտությունն արել եմ մի պարզ պատճառով՝ հայրենասիրության պատճառով, որովհետև հայրենասեր եմ եղել: Հարց է ծագում՝ ի՞նչ է, հիմա հայրենասեր չե՞մ. իհարկե հայրենասեր եմ: Բայց ավելի՞, թե՞ պակաս հայրենասեր եմ. ոչ ավելի, ոչ պակաս, նույնքան հայրենասեր եմ»,–ասաց Փաշինյանը:
Նա հարց բարձրացրեց՝ ինչպե՞ս ուրեմն լուծել այս դիլեման, ո՞րն է այս աղաղակող հակասության պատճառը: Վարչապետի կարծիքով՝ պատճառը հայրենասիրության մոդելն է, հայրենասիրության բանաձևը:
«Հիմա ես հայրենասեր եմ Հայաստանը սնուցող մայրերի հանձնարարած մոդելով: 2019–ին ես հայրենասեր էի՝ այդ պահին Հայաստանում առկա հայրենասիրության միակ մոդելով: Բայց ո՞վ է հանձնարարել հայրենասիրության այդ մոդելը, ո՞վ է այն ձևավորվել: Այդ մոդելը խորհրդային կայսրության, ավելի կոնկրետ՝ այդ կայսրության ղեկավարներ Ստալինի, Խրուշչովի, Բրեժնևի հանձնարարած հայրենասիրության մոդելն է»,–ասաց Փաշինյանը:
Նա նկատեց՝ մինչև «Իրական Հայաստան»–ի գաղափարախոսությունը Հայաստանում գոյություն ունեցած հայրենասիրության մոդելը մեծամասամբ հենվել է 1940–1980–ական թվականները ձևավորված գրքերի, երգերի, բանաստեղծությունների, կերպարվեստի գործերի ու պիեսների վրա:
«Ոչ մի կասկած. մեր մեծերը մեծ ջանք են դրել՝ մեր ժողովրդի իրական ձգտումների, հույզերի ու զգացմունքների հետ կապված ուղերձներ ձևակերպելու այդ գործերում: Բայց այդ ամենն ի վերջո պարփակված է եղել Խորհրդային Միության «Գլավլիտով»: «Գլավլիտը» մի կազմակերպություն էր, որը գրաքննում էր բոլոր ելույթները, թերթերի բոլոր հրապարակումները, բոլոր գրքերը, ամբողջ բովանդակությունը: Եվ այն, ինչ չէր անցնում այդ «Գլավլիտի» քավարանով, չէր հրապարակվում: Հետևաբար այդ բոլոր ստեղծագործությունները, որոնց հիման վրա ձևավորվել է հայրենասիրության մեր մոդելը, ձևավորվել են «Գլավլիտի» պայմաններում: Հետևաբար, առնվազն որոշ չափով արտահայտել են կայսրության վարած քաղաքականությունը և կառուցվել են այդ առանցքի շուրջ»,–ասաց Փաշինյանը:

Премьер-министр пояснил, чем его нынешняя модель патриотизма отличается от модели 2019 года
Премьер-министр Армении Никол Пашинян объяснил, чем его нынешняя модель патриотизма отличается от модели 2019 года, а также объяснил причины некоторых его заявлений, сделанных в 2019 году.
Как передает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Республики Армения,   Никол Пашинян в своем выступлении на VII съезде партии«Гражданский договор».
«Не могу забыть, как в 2019 году я заявил: «Арцах — это Армения, и точка!»  Почему я сделал это заявление в 2019 году, переживая сегодня радость мира? У этого должны быть вполне конкретные причины и объяснение. И объяснение действительно очень конкретное. Я сделал это заявление по простой причине: из патриотизма, потому что я был патриотом. Возникает вопрос: а что, разве теперь я не патриот? Конечно, я патриот. Но я патриотичен более или менее прежнего? Ни больше, ни меньше, я всё такой же патриот», — сказал Пашинян.
Он поднял вопрос: как же тогда решить эту дилемму, в чем причина этого вопиющего противоречия? По мнению премьер-министра, причина — в модели патриотизма, в формуле патриотизма.
«Сейчас я патриот по образцу, заданному матерями, взрастившими Армению. В 2019 году я был патриотом по единственной модели патриотизма, которая была доступна в Армении на тот момент. Но кто задал эту модель патриотизма, кто её сформировал? Эта модель – модель патриотизма, заложенная советской империей, а точнее, её лидерами: Сталиным, Хрущёвым и Брежневым», – сказал Пашинян.
Он отметил, что модель патриотизма, существовавшая в Армении до идеологии «Реальной Армении», во многом формировалась на книгах, песнях, стихах, художественных произведениях и пьесах, созданных в 1940–1980-е годы.
«Без сомнения: наши старейшины приложили немало усилий, чтобы сформулировать в этих произведениях послания, связанные с истинными стремлениями, эмоциями и чувствами нашего народа. Но всё это в конечном итоге было воплощено в «Главлите» Советского Союза. «Главлит» был организацией, которая цензурировала все выступления, все газетные публикации, все книги, весь контент. И всё, что не проходило через это чистилище «Главлита», не публиковалось. Поэтому все те произведения, на основе которых формировалась наша модель патриотизма, формировались в условиях «Главлита». Поэтому хоть в какой-то мере, они выражали политику, проводимую империей, и выстраивались вокруг этой оси», — сказал Пашинян.