1 տարի 7 ամիս Հայաստան–Ադրբեջան սահմանային հրաձգությունից զինծառայող չի զոհվել ու չի վիրավորվել. Փաշինյան
Հայաստան–Ադրբեջան սահմանային հրաձգությունից արդեն 1 տարի 7 ամիս զինծառայող չի զոհվել ու չի վիրավորվել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 7–րդ համաժողովում այս մասին ասաց կուսակցության վարչության նախագահ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանը նկատեց, որ կուսակցության 7–րդ համաժողովը տեղի է ունենում բոլորովին ուրիշ պայմաններում:
«ՀՀ–ն իր պատմության բոլորովին ուրիշ շրջափուլ է թևակոխել՝ այն հանրահայտ փաստի բերումով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատված: Այդ խաղաղությունն իհարկե հաստատվել է օգոտոսոսի 8–ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ և աջակցությամբ, իմ և Ադրբեջանի նախագահի կողմից ընդունված հռչակագրով: Բայց հարկ եմ համարում ընդգծել, որ օգոստոսի 8–ը մի երկար գործընթացի կուլմինացիան է, գագաթնակետը: Արդեն 1 տարի 7 ամիս Հայաստան–Ադրբեջան սահմանային հրաձգությունից զինծառայող չի զոհվել ու չի վիրավորվել: Անկախացումից ի վեր մենք նման որևէ 1 տարի 7 ամիս չենք ունեցել, որ սահմանային հրաձգությունից զինվոր չզոհվի կամ չվիրավորվի: Սա է խաղաղությունը»,–ասաց Փաշինյանը:
Նա կարևորեց այնպես անել, որ այդ 1 տարի 7 ամիսը դառնա 2 տարի 7 ամիս, 3 տարի 7 ամիս, 100 տարի 7 ամիս, 200 տարի 7 ամիս և այսպես շարունակ և վերաբերի ՀՀ բոլոր սահմաններին:
Վարչապետը հիշեցրեց՝ ՔՊ կուսակցության 6–րդ համաժողովին նախորդած ժամանակաշրջանում հաղորդել է՝ եթե իշխանությանը հաջողվի 2–3 տարի ապահովել պետության լինելիությունը, առաջիկա հարյուրամյակներում նույնպես պետության լինելիությունը կապահովեն: «Այդ հայտարարությունից 3 տարի անց ձեր առաջ կանգնած եմ որպես ՀՀ վարչապետ ՀՀ–ում կառավարող կուսակցության համաժողովում մի իրավիճակում, երբ սահմանային հրաձգությունից 1 տարի 7 ամիս զինվոր չի զոհվել կամ վիրավորվել: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղություն և միջպետական հարաբերություններ հաստատելու մասին համաձայնագիրը՝ նախաստորագրված»,–ասաց Փաշինյանը՝ շնորհավորելով ՀՀ ժողովրդին:

No serviceman killed or injured in Armenia-Azerbaijan border shooting for 1 year and 7 months – PM Pashinyan
No serviceman has been killed or injured in Armenia-Azerbaijan border shootings for one year and seven months, Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the 7th congress of the ruling Civil Contract party.
Pashinyan stressed that the congress is taking place under fundamentally different conditions.
“The Republic of Armenia has entered a completely new stage in its history, peace has been established between Armenia and Azerbaijan. That peace was achieved on August 8 in Washington, in the presence and with the support of U.S. President Donald Trump, with the declaration adopted by me and the President of Azerbaijan,” the Prime Minister said.
He noted that since independence, Armenia has never had such a long period without casualties from border shootings. "August 8 is the culmination of a long process. For one year and seven months, no soldier has been killed or injured in the Armenia-Azerbaijan border shooting. This is peace,” Pashinyan emphasized.
The Prime Minister added that the goal is to extend this period indefinitely: “We must ensure that one year and seven months becomes two years and seven months, three years and seven months, 100 years and seven months, 200 years and seven months, and so on, and applies to all borders of the Republic of Armenia.”
He also recalled his remarks before the 6th party congress, when he stated that if the government managed to ensure the existence of the state for two to three years, it would be able to guarantee its existence for centuries.
“Three years after that statement, I am standing before you as the Prime Minister of Armenia in a situation where no soldier has been killed or injured in border shooting for one year and seven months, and with the Agreement on the Establishment of Peace and Inter-State Relations already initialed,” Pashinyan concluded, congratulating the people of Armenia.