1 տարի 7 ամիս Հայաստան–Ադրբեջան սահմանային հրաձգությունից զինծառայող չի զոհվել ու չի վիրավորվել. Փաշինյան
Հայաստան–Ադրբեջան սահմանային հրաձգությունից արդեն 1 տարի 7 ամիս զինծառայող չի զոհվել ու չի վիրավորվել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 7–րդ համաժողովում այս մասին ասաց կուսակցության վարչության նախագահ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանը նկատեց, որ կուսակցության 7–րդ համաժողովը տեղի է ունենում բոլորովին ուրիշ պայմաններում:
«ՀՀ–ն իր պատմության բոլորովին ուրիշ շրջափուլ է թևակոխել՝ այն հանրահայտ փաստի բերումով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատված: Այդ խաղաղությունն իհարկե հաստատվել է օգոտոսոսի 8–ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ և աջակցությամբ, իմ և Ադրբեջանի նախագահի կողմից ընդունված հռչակագրով: Բայց հարկ եմ համարում ընդգծել, որ օգոստոսի 8–ը մի երկար գործընթացի կուլմինացիան է, գագաթնակետը: Արդեն 1 տարի 7 ամիս Հայաստան–Ադրբեջան սահմանային հրաձգությունից զինծառայող չի զոհվել ու չի վիրավորվել: Անկախացումից ի վեր մենք նման որևէ 1 տարի 7 ամիս չենք ունեցել, որ սահմանային հրաձգությունից զինվոր չզոհվի կամ չվիրավորվի: Սա է խաղաղությունը»,–ասաց Փաշինյանը:
Նա կարևորեց այնպես անել, որ այդ 1 տարի 7 ամիսը դառնա 2 տարի 7 ամիս, 3 տարի 7 ամիս, 100 տարի 7 ամիս, 200 տարի 7 ամիս և այսպես շարունակ և վերաբերի ՀՀ բոլոր սահմաններին:
Վարչապետը հիշեցրեց՝ ՔՊ կուսակցության 6–րդ համաժողովին նախորդած ժամանակաշրջանում հաղորդել է՝ եթե իշխանությանը հաջողվի 2–3 տարի ապահովել պետության լինելիությունը, առաջիկա հարյուրամյակներում նույնպես պետության լինելիությունը կապահովեն: «Այդ հայտարարությունից 3 տարի անց ձեր առաջ կանգնած եմ որպես ՀՀ վարչապետ ՀՀ–ում կառավարող կուսակցության համաժողովում մի իրավիճակում, երբ սահմանային հրաձգությունից 1 տարի 7 ամիս զինվոր չի զոհվել կամ վիրավորվել: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղություն և միջպետական հարաբերություններ հաստատելու մասին համաձայնագիրը՝ նախաստորագրված»,–ասաց Փաշինյանը՝ շնորհավորելով ՀՀ ժողովրդին:

За 1 год и 7 месяцев в результате перестрелки на армяно-азербайджанской границе не погиб и не пострадал ни один военнослужащий: Пашинян
За год и семь месяцев на армяно-азербайджанской границе в результате перестрелки не погиб и не пострадал ни один военнослужащий.
Как передает Арменпресс, об этом заявил председатель правления партии, премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян на VII съезде партии «Гражданский договор».
Пашинян отметил, что VII съезд партии проходит в совершенно иных условиях.
«Республика Армения вступила в совершенно иной период своей истории благодаря общеизвестному факту — установления мира между Арменией и Азербайджаном. Этот мир, конечно же, был установлен 8 августа в Вашингтоне в присутствии и при поддержке президента США Дональда Трампа, декларацией, принятой мной и президентом Азербайджана. Но считаю необходимым подчеркнуть, что 8 августа — это кульминация, вершина длительного процесса. За год и семь месяцев ни один солдат не погиб и не пострадал в результате обстрелов на армяно-азербайджанской границе. С момента обретения независимости у нас не было такого года и семи месяцев, чтобы ни один солдат не погиб и не пострадал в результате обстрелов на границе. Это — мир», — сказал Пашинян.
Он подчеркнул важность того, чтобы 1 год и 7 месяцев стали 2 годами и 7 месяцами, 3 годами и 7 месяцами, 100 годами и 7 месяцами, 200 годами и 7 месяцами, и так далее, и распространялись на все границы Республики Армения.
Премьер-министр напомнил, что в период, предшествовавший VI съезду Коммунистической партии Армении, он заявлял, что если правительству удастся обеспечить существование государства на 2-3 года, то оно обеспечит существование государства и в последующие столетия. «Спустя три года после этого заявления я стою перед вами как премьер-министр Республики Армения, на съезде правящей партии Республики Армения, в ситуации, когда за год и семь месяцев ни один военнослужащий не погиб и не был ранен в результате перестрелок на границе. Соглашение о мире и межгосударственных отношениях между Арменией и Азербайджаном парафировано», — сказал Пашинян, поздравив народ Армении.