Երևանն աջակցում է Ղազախստան-Թուրքմենստան-Իրան-Հայաստան բեռնափոխադրումների ուղի ստեղծելու նախագծին
Հեռավար ձևաչափով սեպտեմբերի 19-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 11-րդ նիստը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ՂՀ փոխվարչապետ, ազգային էկոնոմիկայի նախարար Սերիկ Ժումանգարինի համանախագահությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, նիստի արդյունքներով երկու երկրների փոխվարչապետները ստորագրել են արձանագրություն, որում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերին, այդ թվում՝ համագործակցությանը առևտրատնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների, տրանսպորտի, տուրիզմի, առողջապահության և կրթության ոլորտներում:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, կարևորել է Ղազախստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ համագործակցության շրջանակներում, և ընդգծել առևտրատնտեսական գործընկերության ոլորտում չիրացված մեծ ներուժը:
Ըստ աղբյուրի՝ Մհեր Գրիգորյանն առանձնակի անդրադարձ է կատարել համագործակցությանը տրանսպորտի ոլորտում:
«Հայաստանի Հանրապետությունը աջակցում է Ղազախստան-Թուրքմենստան-Իրան-Հայաստան երթուղով մուլտիմոդալ բեռնափոխադրումների տրանսպորտային ուղի ստեղծելու նախագծին։
Զուգահեռաբար Չինաստան-Ղազախստան-Ուզբեկստան-Թուրքմենստան-Իրան-Հայաստան երթուղով արդեն իսկ իրականացվում են բեռնափոխադրումներ, ինչը վկայում է մեր երկրների միջև տրանսպորտային և լոգիստիկ կապերի ընդլայնման նկատմամբ աճող հետաքրքրությունը։
Ես կարծում եմ, որ այս բեռնափոխադրումները կարող են կրել կանոնավոր բնույթ, հատկապես հաշվի առնելով հայ ձեռնարկատերերի պոտենցիալ հետաքրքրությունը ղազախա-չինական սահմանին գտնվող «Խորգոս» միջսահմանային համագործակցության միջազգային կենտրոնի հնարավորությունների նկատմամբ։
Միջտարածաշրջանային տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացումը հատկապես կարևոր է Հայաստանի համար «Խաղաղության խաչմերուկ» ենթակառուցվածքային նախագծի իրականացման համատեքստում»,- նշել է ՀՀ փոխվարչապետը։
Ամփոփելով խոսքը՝ Մհեր Գրիգորյանը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանը և Ղազախստանը կշարունակեն ամրապնդել իրենց գործընկերությունը՝ հիմնված երկու ժողովուրդների միջև վստահության, հարգանքի և բարեկամության վրա։

The 11th meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between Armenia and Kazakhstan was held remotely on September 19, co-chaired by Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan and Deputy Prime Minister and Minister of National Economy of Kazakhstan Serik Zhumangarin, Grigoryan's Office has said.
Following the session, the deputy prime ministers signed a protocol addressing key areas of bilateral cooperation, including trade and economy, high technologies, transport, tourism, healthcare, and education.
In his speech, Deputy Prime Minister Grigoryan highlighted the importance of strengthening relations with Kazakhstan, including within the framework of EAEU cooperation, and noted the significant unrealized potential in trade and economic partnership. He paid special attention to cooperation in the transport sector.
“The Republic of Armenia supports the initiative to establish a multimodal transport route along the Kazakhstan-Turkmenistan-Iran-Armenia corridor. Freight transport is already underway along the China-Kazakhstan-Uzbekistan-Turkmenistan-Iran-Armenia route, indicating growing interest in expanding transport and logistics ties between our countries,” Grigoryan said.
He added that Armenia hopes these shipments could become regular, noting the potential interest of Armenian entrepreneurs in the Khorgos International Border Cooperation Center on the Kazakh-Chinese border.
“The development of interregional transport and logistics infrastructure is particularly important for Armenia in the context of the "Crossroads of Peace" infrastructure project, he emphasized.
Grigoryan expressed confidence that Armenia and Kazakhstan will continue to strengthen their partnership based on trust, respect and friendship between the two peoples.