ԵՄ-ն Հայաստանին տրամադրում է ավելի քան 200 միլիոն եվրո դիմակայունության և աճի ծրագրի համար
Եվրոպական միությունը Հայաստանին հատկացնելու է ավելի քան 200 միլիոն եվրո՝ «Դիմակայունության և աճի ծրագրի» երկրորդ փուլի շրջանակում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում մամուլի համար հայտարարության ժամանակ այս մասին ասաց ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը։
«Ինձ համար շատ մեծ պատիվ է հայտարարել, որ մենք Հայաստանի համար դիմակայունության և աճի ծրագրի երկրորդ փուլի ֆինանսավորումն ենք հատկացնում. ավելի քան 200 միլիոն եվրոյի մասին է խոսքը, որը կխթանի կապակցվածության, դիմակայունության և բիզնեսի զարգացման ոլորտում ներդրումները։ Սա վկայում է Հայաստանի հստակ բարեփոխումների օրակարգին հավատարիմ լինելու մասին» Սա նաև վկայում է ձեր հստակ հանձնառության մասին՝ կարևոր ոլորտներում բարեփոխումներ իրականացնելուն»,-նշեց Կոսը։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին տրանսպորտի, թվայնացման, առևտրի, էներգետիկայի և ենթակառուցվածքային նախագծերում՝ համահունչ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին։
Կոսն ընդգծեց նաև, որ խաղաղության գործընթացում ներդրումներ կատարելը ԵՄ-ի առաջնահերթություններից է։
«Երբ խոսում ենք տնտեսական զարգացումներից և հարաբերություններից, հաճախ մոռանում ենք, թե որքան կարևոր է ապրել խաղաղության պայմաններում։ Եվրոպան հիմնված է խաղաղության վրա և խաղաղության գործընկերն է։ Հարավային Կովկասը և Հայաստանը շատ կարևոր մաս են այն փոփոխությունների, որոնք փոխելու են իրավիճակը Եվրոպայում և տարածաշրջանում»,- ընդգծեց նա։
ԵՄ հանձնակատարը նշեց, որ 2021 թվականից ի վեր արդեն մոբիլիզացվել է ավելի քան 2,5 միլիարդ եվրո ներդրում Հայաստանի համար։
Բացի այդ, նա տեղեկացրեց, որ ստորագրվել է համաձայնագիր Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) հետ՝ ուղղված մաքսային գործողությունների բարելավմանը, ինչպես նաև փախստականների և նրանց հյուրընկալող համայնքների կարիքներին աջակցելուն։
Կոսը հավելեց, որ ԵՄ-ն ակտիվորեն աշխատում է միջազգային և միջտարածաշրջանային կապի օրակարգի մշակման ուղղությամբ՝ Եվրոպան Կենտրոնական Ասիայի հետ կապելով նաև Հարավային Կովկասի, այդ թվում՝ Հայաստանի միջոցով։

EU to provide Armenia with over €200 million under Resilience and Growth Plan
The European Union will provide more than €200 million to Armenia under the second stage of the Resilience and Growth Plan, European Commissioner for Enlargement Marta Kos announced at a press conference in Yerevan.
She said the funding would boost investments in connectivity, resilience and business development.
''This is evidence of Armenia's commitment to a clear reform agenda. This also demonstrates your clear commitment to implementing reforms in key areas,'' Kos stated.
She noted that the EU is ready to support Armenia in transport, digitalization, trade, energy and infrastructure projects, in line with the "Crossroads of Peace" project.
Kos emphasized that investing in the peace process remains one of the EU’s priorities.
“When we address economic developments and relations, we often forget how important it is to live in peace. Europe is founded on peace and is a partner for peace. The South Caucasus and Armenia are a very important part of the changes that will change the situation in Europe and the region,” she said.
The EU Commissioner highlighted that more than €2.5 billion in investment has already been mobilized for Armenia since 2021. She also mentioned an agreement signed with the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) to improve customs operations and to support refugees and their host communities.
Kos added that the EU is actively working on developing an international and interregional connectivity agenda, linking Europe with Central Asia through the South Caucasus, including Armenia.