Հայաստանի գործողություններն առայժմ չեն հակասում ԵԱՏՄ-ում նրա պարտավորություններին. ՌԴ ԱԳՆ
Երևանի գործողություններն այսօրվա դրությամբ հակասության մեջ չեն մտնում ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի պարտավորությունների հետ, հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարարության ԱՊՀ երկրների առաջին դեպարտամենտի տնօրեն Միքայել Աղասանդյանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Աղասանդյանի խոսքով՝ Եվրամիությանն անդամակցելու մտադրության մասին Հայաստանի հայտարարություններն «ընդամենը քաղաքական հայտարարություններ են»:
Նա հիշեցրել է, որ ռուսաստանցի պաշտոնյաները, այդ թվում՝ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, բազմիցս հայտնել են, որ միաժամանակ երկու միավորումների անդամ լինելը հնարավոր չէ՝ ելնելով դրանց բնույթից:
«Ներկայում Հայաստանի գործողությունները չեն հակասում ԵԱՏՄ-ում նրա պարտավորություններին: Կշարունակենք հետևել գործնական քայլերին: Որևէ մեկը չի արգելում Հայաստանին համագործակցել այլ երկրների հետ. դա անում են ԵԱՏՄ բոլոր անդամները։ Գլխավորն այն է, որ նման փոխգործակցությունը հակասության մեջ չմտնի Միության շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունների հետ։ Առայժմ նման բան չկա», - ասել է պաշտոնյան։
Աղասանդյանը նշել է, որ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի մասնակցության բնույթը չի փոխվել և մնում է կառուցողական, «երկիրն ակտիվորեն աշխատում է ԵԱՏՄ-ում և տեսնում է իր մասնակցության օգուտները»: Նա շեշտել է, որ 2015 թվականին ԵԱՏՄ-ին անդամակցության սկզբից ի վեր «Հայաստանի առևտուրը գործընկերների հետ կտրուկ աճել է»:
Մեկնաբանելով ԵԱՏՄ երկրների միջև ապրանքաշրջանառության հետ կապված ակնկալվող փոփոխությունները, Աղասանդյանն ընդգծել է, որ վիճակագրությունն, «ընդհանուր առմամբ, դրական դինամիկա է ցուցադրում», և համագործակցությունը փոխշահավետ բնույթ է կրում բոլոր անդամ պետությունների համար։

Действия Армении пока не противоречат её обязательствам в ЕАЭС - МИД РФ
Действия Еревана на сегодняшний день не противоречат обязательствам Армении в ЕАЭС, заявил директор Первого департамента стран СНГ МИД России Микаэл Агасандян. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило агентство ТАСС.
По словам Агасандяна, заявления Армении о намерении вступить в Евросоюз — «это всего лишь политические заявления».
Он напомнил, что российские официальные лица, в том числе вице-премьер Алексей Оверчук, неоднократно заявляли о невозможности одновременного членства в двух объединениях по самой сути этих объединений.
«В настоящее время действия Армении не противоречат её обязательствам в ЕАЭС. Мы продолжим следовать практическим шагам. Никто не запрещает Армении сотрудничать с другими странами. Все члены ЕАЭС это делают. Главное, чтобы такое взаимодействие не противоречило обязательствам, принятым в рамках Союза. Пока ничего подобного не было», — сказал чиновник.
Агасандян отметил, что характер участия Армении в ЕАЭС не изменился и остаётся конструктивным: «Страна активно работает в ЕАЭС и видит пользу от своего участия». Он подчеркнул, что с начала членства в ЕАЭС в 2015 году «товары Армении с партнёрами резко выросли».
Комментируя ожидаемые изменения в торговле между странами ЕАЭС, Агасандян подчеркнул, что статистика «в целом показывает положительную динамику», а сотрудничество является взаимовыгодным для всех государств-членов.