Երևանը կունենա 45 նոր տրոլեյբուս. Կառավարությունն ընդունեց որոշումը
Երևանի տրանսպորտային շարժակազմը կհամալրվի 45 նոր «Յութոնգ» մակնիշի տրոլեյբուսներով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կառավարության որոշման նախագիծը սեպտեմբերի 18-ի նիստում ներկայացրեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
«Տրոլեյբուսները կփոխարինեն արդեն 18 տարուց ավելի օգտագործվող 30 Դիաս տրոլեյբուսներին, առաջարկվում է 45 տրոլեյբուսի համար կանխավճար վճարել 30 տոկոս»,- նշեց Խուդաթյանը։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտնեց, որ տրոլեյբուսների գնման մրցույթն արդեն կայացել է։
«Արդեն իսկ ունենք գնած 30 տրոլեյբուս: Կառավարության աջակցությամբ ևս  45 նոր տրոլեյբուսներով մենք ամբողջապես մեր տրոլեյբուսային պարկը թարմացնում ենք։ Այսինքն՝ այլևս մենք չենք ունենալու քաղաքում հին տրոլեյբուսներ։ Մրցույթը կայացել է արդեն տևական ժամանակ, առանց ֆինանսական միջոցների էր հայտարարված։ Ֆինանսական միջոցների հատկացումից հետո մենք ակնկալում ենք, որ 2026թ. առաջին եռամսյակում բոլոր 45 տրոլեյբուսները կլինեն Երևանում և արդեն կլինեն նոր գծերի մեջ։ Եվ ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ, պարոն վարչապետ, որովհետև սա Ձեր նախաձեռնությունն է»,- ասաց Ավինյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ այս մրցույթն իրականացվել է այն վերլուծության արդյունքում, որ տրոլեյբուսները՝ մասնավորապես, և էլեկտրատրանսպորտն՝ ընդհանրապես, կարող են Երևանի համար շատ արդյունավետ լինել։
«Մանավանդ հիմա, երբ որ մենք ֆոտովոլային կայանների շատ մեծ հզորություններ ենք գեներացրել, իսկ տրանսպորտն աշխատում է հիմնականում ցերեկային ժամերին, այդ տրամաբանության մեջ, իհարկե, տրոլեյբուսները շատ էֆեկտիվ տրանսպորտային միջոց են և նաև մենք քննարկել ենք, որ, թերևս, պետք է մտածել հետագայում նաև էլեկտրաավտոբուսների ձեռքբերման նպատակահարմարության շուրջ, և այս թեմայով, կարծես թե, կա ըմբռնում»,- նշեց վարչապետը։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտնեց՝ վերջին տարիների ընթացքում գնվել է 12 մետրանոց 87 ավտոբուս, 8,6 մետրանոց՝ 562 ավտոբուս և 30 տրոլեյբուս, որոնք, իրենց գծերից անջատ, կարողանում են ևս 60 կմ երևթեկել։
«Այս 45 գնումից հետո մեզ մնում է շարժակազմին վերաբերող երկու հիմնական գնում, դա 18 մետրանոց 249 ավտոբուսն են, որոնք գալու են փոխարինելու մեր հին «Հիգեր» ավտոբուսները, որոնք արդեն 15-16 տարեկան են, և նոր ցանցի վերլուծությամբ, մեզ ևս 26 հատ տրոլեյբուսներ են պետք գալու»,- ասաց Ավինյանը։

Yerevan upgrades trolleybus fleet
The Cabinet approved funding on Thursday for 45 new Yutong trolleybuses, which will replace old vehicles in Yerevan’s public transport fleet. The bill approved during the Cabinet meeting pertains to a 30% pre-payment for the vehicles.
Yerevan Mayor Tigran Avinyan commented, “We have already purchased 30 trolleybuses. With these 45 additional ones, through the government’s support, we will have upgraded our entire trolleybus fleet.”
The bidding process has been completed. The new vehicles are expected to be delivered to Armenia in the first quarter of 2026.
“I want to thank you, Mr. Prime Minister, since this was your initiative,” Avinyan added, addressing PM Nikol Pashinyan.
Pashinyan noted that the vehicles are being purchased because a study has shown that trolleybuses, and generally electric transport, can be highly effective for Yerevan.
“Especially now, when we have generated a huge capacity of photovoltaic stations, and the transport mostly operates during the day, trolleybuses are highly efficient. We have discussed the possibility of buying electric buses in the future, and it seems we have reached an understanding on this matter,” the PM said.
In recent years, the city of Yerevan has purchased 87 12-meter buses, 562 8.6-meter buses, and 30 trolleybuses.
“After purchasing these 45 vehicles, we will have only two main acquisitions left for our fleet: 249 18-meter buses to replace the old Higer buses, which are already 15-16 years old, and another 26 trolleybuses for the new network system,” Avinyan said.
He added that all the new vehicles to be acquired will be electric.
When asked to comment on the planned development of the new Ajapnyak metro station, Avinyan said that, technically, work could begin in 2026.
PM Pashinyan added that the development of the subway system is being discussed as part of the Academic City project.
Discussions are focused on the possibility of extending the subway system beyond the planned Ajapnyak station, linking it with Academic City, and then connecting it to the current Charbakh station to facilitate transportation.