Թրամփը և ֆոն դեր Լայենը քննարկել են Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցները
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ «լավ զրույց» է ունեցել՝ լրացուցիչ միջոցառումների միջոցով Ռուսաստանի վրա տնտեսական ճնշումը մեծացնելու համատեղ աշխատանքի վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը X սոցիալական հարթակում։
«Հանձնաժողովը շուտով կներկայացնի իր պատժամիջոցների 19-րդ փաթեթը, որը կթիրախավորի կրիպտոարժույթները, բանկերը և էներգետիկան», - հավելել է ֆոն դեր Լայենը։
Նա նշել է, որ վառելիքից ստացվող եկամտի շնորհիվ Ռուսաստանը ֆինանսավորում է «Ուկրաինայում արյունահեղությունը», և Եվրոպական հանձնաժողովը «կառաջարկի արագացնել ռուսական բրածո վառելիքի ներմուծման փուլային դադարեցումը»։
Ըստ սահմանված ընթացակարգի՝ Եվրահանձնաժողովի պատժամիջոցների վերաբերյալ առաջարկները ներկայացվում են ԵՄ անդամ պետություններին քննարկման և հաստատման համար։ Պատժամիջոցների փաթեթի հաստատումը պահանջում է ԵՄ բոլոր անդամ պետությունների համաձայնությունը։

Трамп и фон дер Ляйен обсудили новые санкции против России
Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен провела “хороший разговор” с президентом США Дональдом Трампом о совместной работе по усилению экономического давления на Россию посредством дополнительных мер. Как сообщает “Арменпресс”, председатель Еврокомиссии написала об этом на социальной платформе X.
“Еврокомиссия скоро представит новый 19-й пакет антироссийских санкций, который будет нацелен на криптовалюту, банки и энергетику”, - сообщила фон дер Ляйен.
Она отметила, что “комиссия предложит ускорить отказ от импорта российского ископаемого топлива”, добавив, что благодаря доходам от топлива Россия финансирует “кровопролитие на Украине”.
Согласно установленному порядку, предложения Еврокомиссии по санкциям представляются государствам-членам ЕС для обсуждения и утверждения. Для утверждения пакета санкций требуется согласие всех государств-членов ЕС.