Քննչական կոմիտեի նախագահը Պեկինում հանդիպել է ՉԺՀ հանրային անվտանգության նախարարին
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպել է Հանրային անվտանգության նախարար Վան Սյաոհոնին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպան Վահե Գևորգյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ քննչական կոմիտեից, Արթուր Պողոսյանը բարձր է գնահատել Համաշխարհային հանրային անվտանգության համագործակցության 2025 թվականի համաժողովի դերը՝ որպես իրավապահ կառույցների միջև համագործակցության համաշխարհային հարթակ և շնորհակալություն է հայտնել մասնակցելու հրավերի, ինչպես նաև ջերմ ընդունելության համար։
ՉԺՀ հանրային անվտանգության նախարարը կարևորել է ՀՀ քննչական կոմիտեի համագործակցության պատրաստակամությունը՝ նշելով, որ հայ-չինական ռազմավարական գործընկերությունը հիմնված է բարեկամության, փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա՝ ընդգրկելով տարբեր, այդ թվում՝ հանրային անվտանգության ապահովման և իրավապահ կառույցների փոխգործակցության ոլորտները։
Հանրային անվտանգության նախարարն իր խոսքում ընդգծել է վերջին շրջանում ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ Չինաստան կատարած այցելությունները և նշել, որ չինական կողմը պատրաստ է հայկական կողմի հետ իրականացնել կարևոր համաձայնագրերը, ստեղծել համագործակցության ուղիներ իրավապահ և անվտանգության ոլորտներում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են անդրազգային հանցավորությունների՝ մասնավորապես թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարը, ինչպես նաև մտքեր են փոխանակել կատարելագործելու կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում իրավապահ մարմինների հնարավորությունները, միավորելու ջանքերը համատեղ նախագծերի անվտանգ առաջխաղացումն ապահովելու համար, խորացնելու համագործակցությունը քննիչների վերապատրաստման ոլորտում՝ երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը նոր մեկնարկային կետից խթանելու համար։
Հանդիպման ավարտին Քննչական կոմիտեի նախագահը և Հանրային անվտանգության նախարարը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության իրավապահ կառույցների միջև առկա հարաբերությունների ինստիտուցիոնալ ամրապնդման և գործնական համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ։

Председатель Следственного комитета встретился в Пекине с министром общественной безопасности КНР
Председатель Следственного комитета Республики Армения Артур Погосян в рамках своего официального визита в Китайскую Народную Республику встретился с министром общественной безопасности Ван Сяохуном. На встрече также присутствовал посол Республики Армения в Китайской Народной Республике Ваге Геворкян.
Как сообщает “Арменпресс”, в Следственном комитете Республики Армения Артур Погосян высоко оценил роль Всемирной конференции по сотрудничеству в области общественной безопасности 2025 года как глобальной платформы взаимодействия правоохранительных органов и выразил благодарность за приглашение, а также за теплый прием.
Министр общественной безопасности Китайской Народной Республики подчеркнул готовность к сотрудничеству с Следственным комитетом Республики Армения, отметив, что армяно-китайское стратегическое партнерство основано на дружбе, взаимном уважении и доверии и охватывает различные сферы, включая общественную безопасность и сотрудничество правоохранительных органов.
Министр общественной безопасности особо отметил недавние визиты высокопоставленных армянских чиновников в Китай и готовность китайской стороны к реализации важных соглашений с армянской стороной, созданию механизмов сотрудничества в сфере правоохранительной деятельности и безопасности.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы борьбы с транснациональной преступностью, в частности, с незаконным оборотом наркотиков, а также обменялись мнениями по вопросам повышения потенциала правоохранительных органов в сфере киберпреступности и высоких технологий, объединения усилий для обеспечения безопасного продвижения совместных проектов, а также углубления сотрудничества в области подготовки следователей с целью содействия непрерывному развитию двусторонних отношений с новой точки зрения.
В завершение встречи председатель Следственного комитета Армении и министр общественной безопасности достигли договоренности об институциональном укреплении существующих отношений между правоохранительными органами Республики Армения и Китайской Народной Республики и расширении практического сотрудничества.