Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել իրադրության կայունացմանը Սիրիայում
Ռուսաստանը պատրաստ է աշխատել Սիրիայում իրադրության կայունացման ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին «Ինտերֆաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն։
«Իրավիճակն այնտեղ մնում է անկայուն ու լարված, իրենց շահերը հետապնդող բազմաթիվ արտաքին «դերակատարների» գործողությունները հանգեցնում են իրավիճակի սրման», - ասել է Շոյգուն։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը պատրաստ է համակարգել համատեղ ջանքերը տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված միջոցառումներ մշակելու համար։
«Տարիներ շարունակ Բաղդադում Ռուսաստանի, Իրաքի, Իրանի և Սիրիայի պաշտպանական գերատեսչությունների գծով գործել է քառակողմ համակարգման կենտրոն։ Այն իրեն դրսևորել է որպես օպերատիվ և արդյունավետ գործիք միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում», -հայտարարել է Շոյգուն։

Россия готова содействовать стабилизации ситуации в Сирии
Россия готова к работе по стабилизации ситуации в Сирии. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил секретарь Совета безопасности РФ Сергей Шойгу в интервью агентству “Интерфакс”.
“Обстановка там остаётся нестабильной и конфликтной, а действия многочисленных внешних “игроков”, преследующих свои цели, приводят к обострению обстановки”, - заметил Шойгу.
По его словам, Россия готова к координации совместных усилий по выработке мер, направленных на стабилизацию ситуации в регионе.
“На протяжении многих лет в Багдаде по линии оборонных ведомств России, Ирака, Ирана и Сирии функционировал четырехсторонний координационный центр. Он зарекомендовал себя как оперативный и эффективный инструмент в борьбе с международным терроризмом”, - заключил Шойгу.