Կալասը հայտարարել է ԵՄ-ԱՄՆ հարաբերությունների բարելավման մտադրության մասին
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը հայտարարել է, որ մտադիր է բարելավել հարաբերությունները ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի հետ։
«ԱՄՆ-ն կա և կմնա մեր կարևորագույն գործընկերը։ Բայց կասկած չկա, որ նոր վարչակազմը խորապես փոխել է այն ոճն ու ձևը, որով ԱՄՆ-ն վարում է քաղաքականությունը և պաշտոնական գործունեությունը։ Թրամփի մոտեցումը առաջին հերթին բիզնես շահերից է ելնում։ Հետևաբար, մենք պետք է անընդհատ ինքներս մեզ հարցնենք՝ ինչի ենք ուզում հասնել, ինչ է ուզում մյուս կողմը և ազդեցության ինչ լծակներ ունենք», – «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Կալասը Redaktionsnetzwerk Deutschland-ին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ եվրոպացիները պետք է հարմարվեն այդ նոր իրավիճակին և գտնեն արդյունավետ գործակցության ուղիներ։

Каллас объявила о намерении улучшить отношения между ЕС и США
Глава дипломатического корпуса ЕС Кая Каллас объявила о намерении улучшить отношения с администрацией президента США Дональда Трампа.
«Соединённые Штаты являются и останутся нашим важнейшим партнёром. Но нет сомнений, что новая администрация кардинально изменила стиль и манеру проведения Соединёнными Штатами политики и официальной деятельности. Подход Трампа в первую очередь обусловлен деловыми интересами. Поэтому мы должны постоянно задавать себе вопросы: чего мы хотим добиться, чего хочет другая сторона и какие рычаги воздействия у нас есть», — как передает Арменпресс, заявила Калас в интервью Redaktionsnetzwerk Deutschland.
По ее словам, европейцы должны адаптироваться к этой новой ситуации и найти пути эффективного сотрудничества.